Մարկ Արենի՝ «Շերլոք Հոլմսի նոր արկածները» գրքի շնորհանդեսը
Օրեր առաջ կայացել է ժամանակակից ամենապահանջված գրողներից մեկի՝ Մարկ Արենի՝ «Շերլոք Հոլմսի նոր արկածները» գրքի շնորհանդեսը։
Գրքի Երևանյան միջազգային փառատոնի շրջանակում ընթերցասերները հանդիպել են գրող, IDBank-ի խորհրդի անդամ Կարեն Մարգարյանի՝ Մարկ Արենի հետ:
Գիրքը դետեկտիվ ժանրի է, սակայն տարբերվում է Արթուր Քոնան Դոյլի լեգենդար կերպարից։ Մարկ Արենը շնորհանդեսի ընթացքում ընթերցասերներին փակագծեր բացեց․ իր գրքերի համար սեփական ոճն է ստեղծել՝ ավանտյուրիզմ։ Ասում է՝ ոչ թե ավանտյուրային վեպեր է գրում, այլ ավանտյուրային ոճով է գրում։
Մարկ Արենի առաջին վեպը «Ռեքվիեմ Հուդային»-ն էր, որը լույս է տեսել 2006-ին, այնուհետև հրատարակվել է «Այնտեղ, որտեղ ծաղկում են վայրի վարդեր․ Անատոլիական պատմություն» վեպը, իսկ այս գրական ճանապարհը սկսվել է, երբ հեղինակը որոշել է գիտությունից անցում կատարել դեպի ստեղծագործական ոլորտ։
Ներկա ընթերցասերները հարցեր են ուղղել Մարկ Արենին, խոսել այն մասին, թե ինչպես են ծնվում պատմությունները, որտեղ փնտրել ոգեշնչում և ինչպես է հեղինակին հաջողվում գտնել հենց այն պատմությունը, որը դիպչում է ընթերցողների սրտին:

Презентация книги Марка Аренa «Новые приключения Шерлока Холмса»
Несколько дней назад состоялась презентация книги одного из самых востребованных современных писателей — Марка Арена «Новые приключения Шерлока Холмса».
В рамках Ереванского международного книжного фестиваля читатели встретились с писателем, членом Совета IDBank Кареном Маргаряном, более известным под псевдонимом Марк Арен.
Книга относится к детективному жанру, однако отличается от легендарного персонажа Артура Конан Дойля. Во время презентации Марк Арен приоткрыл завесу для читателей, пояснив, что создал для своих книг собственный стиль — авантюризм. По его словам, он пишет не приключенческие романы, а именно в приключенческом стиле.
Первым романом Марка Арена был «Реквием по Иуде», изданный в 2006 году, затем последовал роман «Там, где цветут дикие розы. Анатолийская история». Его литературный путь начался в тот момент, когда автор решил перейти от науки к творчеству.
На встрече присутствующие задали Марку Арену вопросы, поговорили о том, как рождаются истории, где искать вдохновение и как автору удается находить именно те сюжеты, которые трогают сердца читателей.