Կատարի վարչապետն Իսրայելի հարվածներն անվանել է «պետական ահաբեկչություն» և խոստացել պատասխանել
Կատարի վարչապետ շեյխ Մոհամմեդ բին Աբդուլռահման ալ-Թանին Դոհայում ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարությանը Իսրայելի հասցրած հարվածները որակել է որպես «պետական ահաբեկչություն» և խոստացել է պատասխան միջոցներ ձեռնարկել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Hill պարբերականը։
«Կատարի Պետությունը հանձնառու է գործել վճռականորեն իր տարածքները թիրախավորող ցանկացած գործողության դեմ և իրեն իրավունք է վերապահում պատասխանելու և ձեռնարկելու պատասխանի համար անհրաժեշտ բոլոր միջոցները», - սեպտեմբերի 9-ի երեկոյան կայացած մամուլի ասուլիսում ասել է ալ-Թանին։
Վարչապետը Դոհային հասցված հարվածն անվանել է Իսրայելի կողմից իրականացված «պետական ահաբեկչություն» և քննադատել է վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին՝ նշելով, որ նա սպառնում է տարածաշրջանային անվտանգությանը և խախտում հարևան երկրների ինքնիշխանությունը։
«Կարծում եմ՝ մենք հասել ենք վճռական պահի։ Ամբողջ տարածաշրջանը պետք է պատասխանի այդ բարբարոսական գործողություններին, որոնք միայն մեկ բան են արտացոլում. դրանք արտացոլում են այս անձի բարբարոսությունը, որը, ցավոք, տարածաշրջանը տանում է դեպի այն կետը, որտեղ մենք չենք կարող լուծել որևէ իրավիճակ, չենք կարող ոչինչ շտկել և չենք կարող աշխատել միջազգային օրենքների շրջանակներում։ Նա պարզապես խախտում է այդ բոլոր միջազգային օրենքները», - ասել է ալ-Թանին՝ նկատի ունենալով Նեթանյահուին։
Սեպտեմբերի 9-ին Իսրայելը հարվածներ է հասցրել Դոհային՝ նշելով, որ սպանել է ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարին և շարժման ղեկավարության ևս երեք անդամի։
Չնայած Կատարը խոստացել է պատասխանել Իսրայելի գործողություններին, այնուամենայնիվ, վարչապետ ալ-Թանին հայտարարել է, որ երկիրը չի հրաժարվի տարածաշրջանային հարցերում միջնորդի իր դերից։
«Միջնորդությունը և կատարյան դիվանագիտությունը երկրի ինքնության մասն են կազմում։ Դա կշարունակվի, և ոչինչ մեզ չի խանգարի շարունակել այս դերը տարածաշրջանում մեզ շրջապատող տարբեր խնդիրների լուծման գործում՝ տարածաշրջանի կայունությանը և, ի վերջո, մեր ժողովուրդների կայունությանը հասնելու համար», - ասել է ալ-Թանին։

Премьер-министр Катара назвал израильские удары “государственным терроризмом” и пообещал ответить
Премьер-министр Катара шейх Мухаммед бин Абдель Рахман Аль Тани назвал удары Израиля по руководству ХАМАС в Дохе “государственным терроризмом” и пообещал дать отпор. Об этом, как передает “Арменпресс”, сообщила газета The Hill.
“Государство Катар намерено решительно противостоять любым действиям, направленным против его территории, и оставляет за собой право на ответ и принятие всех необходимых мер”, - заявил Аль Тани на пресс-конференции вечером 9 сентября.
Премьер-министр назвал удар Израиля по Дохе “государственным терроризмом” и осудил премьер-министра Биньямина Нетаньяху, отметив, что он угрожает региональной безопасности и нарушает суверенитет соседних стран.
“Я считаю, что мы достигли решающего момента. Весь регион должен отреагировать на эти варварские действия, которые отражают лишь одно. Они отражают варварство этого человека, который, к сожалению, ведёт регион к тому моменту, когда мы не сможем разрешить ни одну ситуацию, ничего не сможем исправить и не сможем действовать в рамках международного права. Он просто нарушает все эти международные законы”, - заявил аль-Тани, подразумевая Нетаньяху.
9 сентября Израиль нанёс удар по Дохе, заявив, что убит глава ХАМАС и три других члена руководства движения.
Хотя Катар пообещал отреагировать на действия Израиля, премьер-министр аль-Тани заявил, что страна не откажется от своей роли посредника в региональных делах.
“Посредничество и дипломатия Катара являются частью идентичности страны. Они будут продолжаться, и ничто не помешает нам продолжать играть эту роль в решении различных проблем, с которыми мы сталкиваемся в регионе, ради достижения региональной стабильности и, в конечном счёте, стабильности наших народов”, - сказал аль-Тани.