«Ծիրանի ծառ» միջազգային կինոփառատոնն ամփոփեց արդյունքները
Լոռու մարզի Դեբեդ գյուղում կայացել է «Ծիրանի ծառ» վավերագրական ֆիլմերի 11-րդ միջազգային փառատոնի փակման արարողությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ արարողության ընթացքում նաև ցուցադրվել են փառատոնային երկու աշխատարանների արդյունքում ստեղծված ֆիլմերը:
Ժյուրին, որի կազմում էին հայ-ֆրանսիացի ռեժիսոր Սերժ Մելիք-Հովսեփյանը, իրանցի կինովավերագրող Հադի Աֆարիդեհը և գերմանացի թատերագետ, արվեստաբան, Հայաստանի Գյոթե ինստիտուտի ղեկավար Յան-Թագե Քյուլինգը, «Լիամետրաժ ֆիլմեր»-ի մրցույթում գլխավոր մրցանակը շնորհեց ռուսական «Քամին պոչ չունի» (Wind Has No Tail) ֆիլմին, որը խորհրդանշական ոճով և ապշեցուցիչ պարզությամբ ներկայացնում է Ռուսաստանի հյուսիսում ապրող բնիկ ժողովուրդների կյանքն ու ազգային ինքնության աստիճանական կորուստը։ Մրցանակն ընդունեց ֆիլմի օպերատոր Լիզա Պոպովան։
«Կարճամետրաժ ֆիլմեր»-ի մրցույթում գլխավոր մրցանակի արժանացած «Քարուն-Իրանի ամենաերկար գետը» (Karun – The Longest River of Iran) կինոնկարի ռեժիսոր Սահանդ Սարհադին չէր կարողացել գալ փառատոնին, բայց իր շնորհակալական խոսքը հայտնեց տեսանյութով։
Փառատոնը նախաձեռնող «Ֆիլմադարան» ՀԿ-ն՝ հանձինս նախագահ Գարեգին Զաքոյանի, կինոլեզվի արտահայտչականությունն ընդլայնող լավագույն ֆիլմի համար հատուկ մրցանակ շնորհեց: Այն տրվեց լեհական «Գնացքներ» (Trains) կինոնկարին։ Ռեժիսոր Մաչեյ Դրիգասը ևս իր խոսքն ուղղեց ներկաներին տեսանյութի միջոցով։ Ի դեպ, «Գնացքներ»-ը 2024 թվականի նոյեմբերին արժանացել էր վավերագրական կինոյի ամենահեղինակավոր փառատոներից մեկի՝ Ամստերդամի կինոփառատոնի (IDFA) գլխավոր մրցանակին։
Արարողությունն ամփոփվեց միանգամից 4 կարճամետրաժ ֆիլմի ցուցադրությամբ։ Բոլոր չորսն էլ կամ ստեղծվել էին փառատոնի ընթացքում, կամ ոգեշնչվել փառատոնի օրերին։
Հանդիսատեսին ներկայացվեցին փառատոնային երկու աշխատարանների արդյունքում ստեղծված ֆիլմերը՝ իտալուհի կինոռեժիսոր և մանկավարժ Մարտա Վիոլանտեի աշխատարանի ֆիլմը՝ իրականացված դեբեդցի և դսեղցի երեխաների հետ, և բուլղարուհի կինոռեժիսոր, Բրյուսելի «Միլենիում» կինոփառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Զլատինա Ռուսևայի աշխատարանի քառամաս ֆիլմ-անթոլոգիան, որի ստեղծմանը մասնակցել էին 8 սկսնակ ռեժիսորներ Հայաստանից և ԵՄ երկրներից։
Վիոլանտեի՝ Իտալիայի դեսպանատան աջակցությամբ իրականացված աշխատարանի ֆիլմը 12-օրյա դասընթացների արդյունքն է, որոնց ժամանակ երեխաները տարբեր խաղերի միջոցով սովորում էին ավելի ազատ ինքնաարտահայտվել, Վիոլանտեի հետ ուսումնասիրում էին Դեբեդ գյուղի ամենատարբեր անկյունները, նկարահանում գյուղական տեսարաններ ու ձայնագրում իրենց ամենօրյա կյանքի հնչյունները։ Ռուսևայի՝ ՀՀ-ում Եվրոպական Միության պատվիրակության, EUNIC Հայաստանի և Հայաստանի Գյոթե ինստիտուտի աջակցությամբ իրականացված աշխատարանի ֆիլմը բաղկացած էր 4 դիմանկարներից, որոնցից յուրաքանչյուրի կենտրոնում Դեբեդ գյուղի բնակիչներից մեկն էր։ Երկու ֆիլմերն էլ շուտով հասանելի կլինեն «Ֆիլմադարան» ՀԿ-ի յութուբյան ալիքում։
Փառատոնի փակման ֆիլմը շվեդ ռեժիսոր Կնուտե Վեսթերի «Սահմանը մեր ներսում» (The Border Within Us) կարճամետրաժն էր, որը հուզիչ ու լիրիկական ոճով վավերագրում է Սյունիքում սահմանային դարձած գյուղերի բնակիչների հոգեվիճակը։ Վեսթերն առաջին անգամ Հայաստան էր եկել 2022-ին՝ մասնակցելու «Ծիրանի ծառ» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնին Ուջանում։ Լսելով հենց փառատոնի օրերին ծավալվող սահմանային լարումների մասին՝ Վեսթերը, փառատոնի կազմակերպիչների աջակցությամբ, մեկնել է Սյունիք՝ արդյունքում ստեղծելով այս ֆիլմը, որի համաշխարհային պրեմիերան տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 6-ին՝ 11-րդ «Ծիրանի ծառ» կինոփառատոնի փակման օրը։
«Ծիրանի ծառ» վավերագրական ֆիլմերի 12-րդ միջազգային փառատոնը կկայանա 2026 թվականի օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին։

Международный кинофестиваль “Абрикосовое дерево” подвел итоги
В селе Дебед Лорийской области состоялась церемония закрытия XI Международного фестиваля документальных фильмов “Абрикосовое дерево”. Как сообщает “Арменпресс”, на закрытии были показаны фильмы, созданные в ходе двух фестивальных мастер-классов.
Жюри, в состав которого вошли французский режиссёр армянского происхождения Серж Мелик-Овсепян, иранский документалист Хади Афариде и немецкий театральный и художественный критик, руководитель Института Гёте в Армении Ян-Таге Кюлинг, присудило главный приз номинации “Полнометражные фильмы” российскому фильму “У ветра нет хвоста” (Wind Has No Tail), который в символичной манере и с поразительной ясностью представляет жизнь коренных народов, проживающих на севере России, и постепенную утрату национальной идентичности. Награду получила оператор фильма Лиза Попова.
Саханд Сархади, режиссёр фильма “Карун - самая длинная река в Иране” (Karun-The Longest River of Iran), получившего главный приз в номинации “Короткометражные фильмы”, не смог приехать на фестиваль, но выразил свою благодарность через видеосвязь.
Общественная организация “Филмадаран”, организовавшая фестиваль, в лице её президента Гарегина Закояна учредила специальный приз за лучший фильм, расширяющий выразительность киноязыка. Он был вручен польскому фильму “Поезда” (Trains). Режиссёр фильма Мацей Дригаш также обратился к зрителям через видеосвязь. Кстати, этот фильм получил главный приз и на одном из самых престижных фестивалей документального кино - Амстердамском международном кинофестивале (IDFA) – в ноябре 2024 года.
Церемония завершилась показом сразу четырёх короткометражных фильмов. Все четыре были созданы либо во время фестиваля, либо вдохновлены фестивальными днями.
Зрителям были представлены фильмы, созданные по результатам двух фестивальных мастер-классов: мастер-класс итальянского режиссёра и педагога Марты Виоланте, снятый с детьми из Дебеда и Дсеха, и четырёхсерийный фильм-антология мастер-класса болгарского режиссёра, художественного руководителя Брюссельского кинофестиваля “Миллениум” Златины Русевой, в создании которого приняли участие 8 начинающих режиссёров из Армении и стран ЕС.
Мастер-класс Виоланте, ведущийся при содействии посольства Италии, стал результатом 12-дневных курсов, в ходе которых дети учились свободно выражать посредством различных игр, исследовали вместе с Виоланте уголки села Дебед, снимали сельские пейзажи и записывали свою повседневную жизнь. Мастер-класс Русевой, созданный при содействии Представительства Европейского Союза в Республике Армения, EUNIC Armenia и Гёте-Института в Армении, представил четыре фильма-портрета, каждый из которых был посвящён одному из жителей села Дебед. Оба фильма скоро будут доступны на YouTube-канале общественной организации “Филмадаран”.
На закрытии фестиваля также был показан короткометражный фильм шведского режиссёра Кнута Вестера “Граница внутри нас”. В нем трогательно и лирически запечатлено психологическое состояние жителей приграничных сёл Сюника. Вестер впервые приехал в Армению в 2022 году для участия в VIII Международном кинофестивале “Абрикосовое дерево” в Уджане. Узнав о пограничной напряженности, возникшей именно в дни фестиваля, Вестер при поддержке организаторов фестиваля отправился в Сюник, создав в результате этот фильм, мировая премьера которого состоялась 6 сентября, в день закрытия XI кинофестиваля “Абрикосовое дерево”.
XII Международный кинофестиваль документальных фильмов "Абрикосовое дерево" пройдёт в августе-сентябре 2026 года