ԱՄՆ նախագահը պաշտպանել է Google-ին և սպառնացել ԵՄ-ին պատասխան միջոցներով
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնացել է ԵՄ-ին հետաքննությամբ, որը կարող է հանգեցնել հետագա մաքսատուրքերի սահմանման այն բանից հետո, երբ Եվրահանձնաժողովը Google-ին տուգանել է 2.95 միլիարդ եվրոյով՝ գովազդային տեխնոլոգիաների ոլորտում գերիշխող դիրքի չարաշահման համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Թրամփն այդ մասին գրել է Truth Social սոցիալական ցանցում։
Թրամփը Google-ին տուգանելու որոշումը որակել է շատ անարդար՝ հավելելով, որ իր վարչակազմը թույլ չի տա, որ այդ խտրական գործողություններն ուժի մեջ մնան։ Թրամփը նաև գրել է, որ ստիպված կլինի սկսել 301-րդ բաժնի վարույթը՝ ամերիկյան հարկ վճարող ընկերությունների նկատմամբ սահմանված անարդար պատժամիջոցները չեղարկելու համար։
1974 թվականի Առևտրի մասին օրենքի 301-րդ բաժնի համաձայն՝ Միացյալ Նահանգները կարող է տուգանքներ կիրառել այն օտարերկրյա պետությունների նկատմամբ, որոնց գործողությունները համարվում են անհիմն, որոնք բեռ են ստեղծում ամերիկյան առևտրի համար։
«Ես կխոսեմ Եվրամիության հետ», - Սպիտակ տանը լրագրողներին ասել է Թրամփը։
Սա չորրորդ անգամ է, որ Բրյուսելը բազմամիլիարդ դոլարի տուգանք է սահմանում Google-ի նկատմամբ՝ 2017 թվականից ի վեր շարունակվող հակամենաշնորհային գործի շրջանակում։

Президент США защитил Google и пригрозил ЕС ответными мерами
Президент США Дональд Трамп пригрозил ЕС расследованием, которое может привести к новым пошлинам после того, как Еврокомиссия оштрафовала Google на 2,95 млрд евро за злоупотребление доминирующим положением в сфере рекламных технологий.
Как передает Арменпресс, Трамп написал об этом в социальной сети Truth Social.
Трамп назвал решение оштрафовать Google «крайне несправедливым», добавив, что его администрация не допустит продолжения подобной дискриминационной практики. Трамп также написал, что будет вынужден инициировать процедуру в соответствии с разделом 301, чтобы отменить несправедливые штрафы, наложенные на американских налогоплательщиков.
Согласно разделу 301 Закона о торговле 1974 года, Соединенные Штаты могут налагать штрафы на иностранные государства, действия которых считаются необоснованными и создают нагрузку на американскую торговлю.
«Я поговорю с Европейским союзом», — заявил Трамп журналистам в Белом доме
Это уже четвёртый случай, когда Брюссель налагает многомиллиардный штраф на Google в рамках антимонопольного дела, которое тянется с 2017 года.