ԱՄՆ նախագահը պաշտպանել է Google-ին և սպառնացել ԵՄ-ին պատասխան միջոցներով
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնացել է ԵՄ-ին հետաքննությամբ, որը կարող է հանգեցնել հետագա մաքսատուրքերի սահմանման այն բանից հետո, երբ Եվրահանձնաժողովը Google-ին տուգանել է 2.95 միլիարդ եվրոյով՝ գովազդային տեխնոլոգիաների ոլորտում գերիշխող դիրքի չարաշահման համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Թրամփն այդ մասին գրել է Truth Social սոցիալական ցանցում։
Թրամփը Google-ին տուգանելու որոշումը որակել է շատ անարդար՝ հավելելով, որ իր վարչակազմը թույլ չի տա, որ այդ խտրական գործողություններն ուժի մեջ մնան։ Թրամփը նաև գրել է, որ ստիպված կլինի սկսել 301-րդ բաժնի վարույթը՝ ամերիկյան հարկ վճարող ընկերությունների նկատմամբ սահմանված անարդար պատժամիջոցները չեղարկելու համար։
1974 թվականի Առևտրի մասին օրենքի 301-րդ բաժնի համաձայն՝ Միացյալ Նահանգները կարող է տուգանքներ կիրառել այն օտարերկրյա պետությունների նկատմամբ, որոնց գործողությունները համարվում են անհիմն, որոնք բեռ են ստեղծում ամերիկյան առևտրի համար։
«Ես կխոսեմ Եվրամիության հետ», - Սպիտակ տանը լրագրողներին ասել է Թրամփը։
Սա չորրորդ անգամ է, որ Բրյուսելը բազմամիլիարդ դոլարի տուգանք է սահմանում Google-ի նկատմամբ՝ 2017 թվականից ի վեր շարունակվող հակամենաշնորհային գործի շրջանակում։

US President Donald Trump has threatened retaliation after the European Commission fined Google €2.95 billion for abusing its dominant position in the advertising technology industry, Euronews reported.
In a post on Truth Social, Trump called the fine "very unfair", adding that his "administration will not allow these discriminatory actions to stand."
Trump also wrote that he "will be forced to start a Section 301 proceeding to nullify the unfair penalties being charged to these Taxpaying American Companies."
Under Section 301 of the Trade Act of 1974, the United States may impose penalties on foreign countries whose actions are deemed “unjustifiable” or “unreasonable,” or that place a burden on US commerce.
It’s the fourth time Brussels has sanctioned Google with a multibillion-euro fine in an antitrust case, in a wider battle with regulators that dates back to 2017.