ՀՀ-ն և Ադրբեջանը մի շարք հարցեր են քննարկել հաղորդակցությունների ստեղծման ոլորտում գործողությունների սինխրոնիզացման նպատակով
Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի ղեկավարությամբ սեպտեմբերի 5-ին կայացել են երկու պետությունների պատվիրակությունների փոխադարձ այցելություններ Հայաստանի Հանրապետության տարածք և Ադրբեջանի Հանրապետության տարածք:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, 2025թ. օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն՝ կողմերը քննարկել են սահմանագծի համապատասխան հատվածների/հատվածամասերի սահմանազատման և ականազերծման, ինչպես նաև անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների վերականգնման ու կառուցման և դրանց իրականացման ժամկետների հետ կապված հարցեր՝ հաղորդակցությունների ստեղծման ոլորտում գործողությունների սինխրոնիզացման նպատակով:
Ըստ աղբյուրի՝ պատվիրակությունների ղեկավարները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի հաջորդ հանդիպման կազմակերպման շուրջ:

Armenia, Azerbaijan discuss a range of issues to synchronize activities related to creation of communications
On September 5, 2025 under the chairmanship of the Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia Mher Grigoryan and the Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Shahin Mustafayev the delegations of the two states held mutual visits to the territory of the Republic of Armenia and the territory of the Republic of Azerbaijan, the Armenian Foreign Ministry has said in a statement.
"In accordance with the agreements reached in Washington on August 8, 2025, the parties discussed issues related to the delimitation and demining of relevant sections/segments of the borderline as well as restoration and construction of necessary infrastructures and the timelines for their implementation, with the aim of synchronizing activities related to the creation of communications,'' it reads.
According to the source, the Heads of the delegations exchanged views on the organization of the next meeting of the Commission on Delimitation and Border Security of the State Border between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan and the State Commission on the Delimitation of the State Border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia.