Թրամփը Սի Ծինփինին, Պուտինին և Կիմ Չեն Ընին մեղադրել է «ԱՄՆ-ի դեմ դավեր նյութելու» համար
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, մեկնաբանելով Պեկինում անցկացվող Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում հաղթանակի 80-ամյակի տոնակատարությունը, հայտարարել է, որ Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը «դավեր են նյութում ԱՄՆ-ի դեմ»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է իր Truth Social հարթակում:
«Թող նախագահ Սին և Չինաստանի հրաշալի ժողովուրդն ունենան հիանալի և անմոռանալի տոնակատարություն։ Խնդրում եմ, իմ ամենաջերմ մաղթանքները փոխանցեք Վլադիմիր Պուտինին և Կիմ Չեն Ընին, մինչ դուք դավեր եք նյութում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեմ», - գրել է Թրամփը։
Սպիտակ տան ղեկավարը նաև հիշեցրել է «Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կողմից Չինաստանին ցուցաբերված «հսկայական աջակցության և «թափված արյան» մասին, որպեսզի նրան օգնի ազատություն ձեռք բերել շատ թշնամական օտարերկրյա զավթիչից»։
«Բազմաթիվ ամերիկացիներ են զոհվել՝ պայքարելով Չինաստանի հաղթանակի և փառքի համար։ Հուսով եմ՝ նրանք իրավամբ կմեծարվեն և կհիշվեն իրենց քաջության ու զոհաբերության համար», - գրել է Թրամփը։
Սեպտեմբերի 3-ին ավելի վաղ Պեկինում անցկացվել է զինվորական շքերթ՝ նվիրված ​​Ճապոնիայի նկատմամբ տարած հաղթանակի և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի 80-ամյակին։

Трамп обвинил Си Цзиньпина, Путина и Ким Чен Ына в “заговоре против США”
Президент США Дональд Трамп, комментируя празднование 80-летия Победы во Второй мировой войне в Пекине, заявил, что председатель КНР Си Цзиньпин, президент России Владимир Путин и лидер Северной Кореи Ким Чен Ын “строят заговор против США”. Как сообщает “Арменпресс”, это он написал на своей платформе Truth Social.
“Пусть у председателя КНР и замечательного народа Китая будет прекрасный и незабываемый праздничный день. Пожалуйста, передайте мои самые теплые пожелания Владимиру Путину и Ким Чен Ыну, в то время как вы вместе с ними готовите заговор против США”, - написал Трамп.
Глава Белого дома также напомнил об “огромной поддержке и крови, отданной Соединенными штатами Америки Китаю, чтобы помочь ему обрести свободу от крайне враждебного иностранного захватчика” - милитаристской Японии.
“Многие американцы погибли, борясь за победу и славу Китая. Надеюсь, что их по праву будут чествовать и помнить за их храбрость и жертвенность”, - написал Трамп.
3 сентября в Пекине прошёл военный парад, посвящённый 80-летию победы над Японией и окончания Второй мировой войны.