Հայաստանի և Չինաստանի միջև ռազմավարական գործընկերությունը նոր հնարավորություններ կբացի ՀՀ տնտեսության համար. Պապոյան
Հայաստանի և Չինաստանի միջև հաստատված ռազմավարական գործընկերությունը նոր հնարավորություններ կբացի ինչպես ՀՀ տնտեսության համար ընդհանուր առմամբ, այնպես էլ մասնավոր հատվածի առանձին ներկայացուցիչների համար:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման համոզմունք հայտնեց Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը:
Նախարարն ընդգծեց, որ Հայաստանի Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջև հաստատված ռազմավարական գործընկերության փաստաթղթում մի կարևոր մեծ հատվածը  վերաբերում է տնտեսությանը, առևտրին և ներդրումներին: Կան նաև որոշակի դրույթներ ու ճանապարհային քարտեզ:
«Մասնավորապես, երկու երկրները մտադիր են առևտրի և ներդրումների ոլորտում որոշակիորեն առկա օրենսդրությունն ավելի բարելավել, որ առրևտրաշրջանառությունը, ներդրումային հոսքերը փոխադարձաբար ավելի հեշտ ընթանան: Այդ առումով, բնականաբար, ակնկալում են ավելացնել առևտրաշրջանառությունը աշխարհի երկրորդ խոշոր տնտեսության հետ և, իհարկե, գրավել չինական ներդրումներ, որոնք աշխարհում ամենագրավիչներից են»,–ասաց Պապոյանը՝ հավելելով, որ Չինաստանի տնտեսությունն այս առումով ունի շատ լավ ու մեծ հնարավորություններ:
Նախարարի խոսքով՝ փաստաթղթում նաև կարևոր արձանագրում է այն, որ կողմերը հանձն են առնում համագործակցությունը խորացնել մի շարք ուղղություններում, մասնավորապես՝ արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության, էներգետիկայի և մի շարք այլ ոլորտներում:
«Այս առումով, կարծում եմ, որ հաստատված ռազմավարական գործընկերությունը նոր հնարավորություններ կբացի ինչպես մեր տնտեսության համար ընդհանուր առմամբ, այնպես էլ, իհարկե, մեր մասնավոր սեկտորի առանձին ներկայացուցիչների համար, որոնք կարող են ոչ միայն ներդրումներ ներգրավել չինական տնտեսությունից, այլ նաև խորացնել մեր առևտրատնտեսական հարաբերությունները: Մասնավորապես, կարող են ինչպես ապրանքներ արտահանել դեպի Չինաստան, այնպես էլ ներմուծել Չինաստանից՝ ավելի պարզեցված, ավելի հեշտացված առևտրային ընթացքակարգերով»,-ասաց նախարարը:
Հայաստանի և Չինաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը 2024 թվականին 2023-ի նկատմամբ ավելացել է 1.7 անգամ: Պապոյանը սա լուրջ ցուցանիշ համարեց՝ նկատելով, որ բավականին լավ զարգացումներ են գրանցվել թե՛ արտահանման, թե՛ ներմուծման մասով:
2024 թվականին Հայաստանի և Չինաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է մոտ 2 մլրդ 280 մլն դոլար: Նախարարը կարծում է, որ այս տարի նույնպես ցուցանիշները կլինեն տպավորիչ:
ՉԺՀ Թիենծին քաղաքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինի հանդիպման արդյունքներով կողմերը հայտարարել են, որ Հայաստանի և Չինաստանի միջև հաստատվում է ռազմավարական գործընկերություն:

Стратегическое партнерство между Арменией и Китаем откроет новые возможности для экономики Армении -  Папоян
Стратегическое партнерство между Арменией и Китаем откроет новые возможности как для экономики Армении в целом, так и для отдельных представителей частного сектора.
Такую ​​уверенность в интервью «Арменпресс» выразил  министр экономики Армении Геворг Папоян.
Министр подчеркнул, что важная и большая часть документа о стратегическом партнерстве, заключенного между Республикой Армения и Китайской Народной Республикой, касается экономики, торговли и инвестиций. В нем также содержатся определенные положения и дорожная карта.
«В частности, обе страны намерены и далее совершенствовать действующее законодательство в сфере торговли и инвестиций, чтобы облегчить взаимодействие в сфере товарооборота и инвестиционных потоков. В этой связи, естественно, они рассчитывают на увеличение товарооборота со второй по величине экономикой мира и, конечно же, на привлечение китайских инвестиций, которые являются одними из самых привлекательных в мире», — сказал Папоян, добавив, что у китайской экономики в этом плане очень хорошие и большие возможности.
По словам министра, в документе также зафиксировано важное обязательство сторон углубить сотрудничество в ряде областей, в частности, в промышленности, сельском хозяйстве, высокотехнологичных отраслях, энергетике и ряде других.
«В этой связи я считаю, что сложившееся стратегическое партнерство откроет новые возможности как для нашей экономики в целом, так и, конечно же, для отдельных представителей нашего частного сектора, которые смогут не только привлекать инвестиции из китайской экономики, но и углубить наши торгово-экономические отношения. В частности, они смогут как экспортировать товары в Китай, так и импортировать их из Китая, используя более упрощенные и облегченные торговые процедуры», — сказал министр.
Товарооборот между Арменией и Китаем в 2024 году увеличился в 1,7 раза по сравнению с 2023 годом. Папоян назвал это серьезным показателем, отметив, что как в экспорте, так и в импорте зафиксированы неплохие тенденции.
В 2024 году товарооборот между Арменией и Китаем составил около 2 млрд 280 млн долларов. Министр считает, что в этом году показатели также будут впечатляющими.
По итогам встречи премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина в Тяньцзине (Китай) стороны заявили об установлении стратегического партнерства между Арменией и Китаем.