Դեբեդ գյուղում մեկնարկել է «Ծիրանի ծառ» վավերագրական ֆիլմերի 11-րդ միջազգային փառատոնը
Լոռու մարզի Դեբեդ գյուղում օգոստոսի 30-ին մեկնարկել է «Ծիրանի ծառ» վավերագրական ֆիլմերի 11-րդ միջազգային փառատոնը, որի նախաձեռնողն է «Ֆիլմադարան» հասարակական կազմակերպությունը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Ֆիլմադարան»-ից, «Դեբատուն» հյուրատանը տեղի ունեցած բացման բացօթյա արարողությանը ներկա են եղել Հայաստանում Եվրոպական Միության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, ռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանը, շուրջ 25 միջազգային ու հայ հյուրեր և մասնակիցներ։
«Արարողությանը ելույթ ունեցան Ալավերդու դհոլահարների համույթը և Ստեփանավանի «Անի» պարային ստուդիան։ Հատուկ ներկայացմամբ հանդես եկավ «Այրոգի» ստվերների թատրոնը, որը ցուցադրեց հայկական ավանդական ստվերախաղքի երկու բացառիկ դրվագ։ Արարողությունն ամփոփվեց Հարություն Խաչատրյանի «Վերադարձ ավետյաց երկիր» (1991) վավերագրության ցուցադրությամբ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ փառատոնը կշարունակվի մինչև սեպտեմբերի 6-ը։ Ցերեկային ցուցադրությունները տեղի կունենան 15։00-ին՝ Դսեղի Մշակույթի տանը, իսկ 20։00-ից ֆիլմերը ցուցադրվելու են բաց երկնքի տակ Դեբեդում՝ «Դեբատուն» հյուրատան այգում։ Փառատոնի շրջանակում զուգահեռ 3 աշխատարան է ընթանում։ Առաջինն իտալուհի կինոռեժիսոր և մանկավարժ Մարտա Վիոլանտեի կինոաշխատարանն է դեբեդցի և դսեղցի երեխաների համար, երկրորդը՝ բուլղարա-բելգիացի ռեժիսոր Զլատինա Ռուսևայի աշխատարանը Հայաստանից և ԵՄ երկրներից սկսնակ կինոռեժիսորների համար, իսկ երրորդ վարպետաց դասի շրջանակում դեբեդցի երեխաները վիետնամուհի արվեստագետ, լուսանկարիչ Թհու Ան Նգուենի օգնությամբ կսովորեն կոլաժի արվեստը։ Բոլոր երեք աշխատարանների արդյունքները կցուցադրվեն սեպտեմբերի 6-ին՝ փակման արարողության ժամանակ։

В селе Дебед Лорийской области стартовал XI Международный фестиваль документальных фильмов «Абрикосовое дерево»
30 августа в селе Дебед Лорийской области стартовал XI Международный фестиваль документальных фильмов «Абрикосовое дерево». Организатором выступила общественная организация «Филмадаран».
Как сообщили Арменпресс в «Филмадаране», на церемонии открытия фестиваля под открытым небом, состоявшейся в гостевом доме «Дебатун», присутствовали посол Евросоюза в Армении Василис Марагос, режиссер Арутюн Хачатрян, около 25 международных и армянских гостей и участников.
«На церемонии выступили ансамбль барабанщиков из Алаверди и степанаванская танцевальная студия «Ани». Театр теней «Айроги» представил особое представление, показав два эксклюзивных эпизода традиционного армянского театра теней. Церемония завершилась показом документального фильма Арутюна Хачатряна «Возвращение на Землю Обетованную» (1991)», — говорится в сообщении.
По данным источника, фестиваль продлится до 6 сентября. Дневные показы пройдут в 15:00 в Доме культуры «Дсех», а с 20:00 фильмы будут демонстрироваться под открытым небом в Дебеде, в саду гостевого дома «Дебатун». В рамках фестиваля пройдут 3 параллельных мастер-класса. Первый мастер-класс – это класс итальянского режиссёра и педагога Марты Виоланте для детей из Дебеда и Дсеха, второй – мастер-класс болгаро-бельгийского режиссёра Златины Русевой для начинающих кинематографистов из Армении и стран ЕС, а в рамках третьего мастер-класса дети из Дебеда освоят искусство коллажа под руководством вьетнамской художницы и фотографа Ту Ань Нгуен. Результаты всех трёх мастер-классов будут представлены 6 сентября на церемонии закрытия.