Իրանի Շիրազ քաղաքի Պերսեպոլիսում կկայանա Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի 100-ամյակին նվիրված համերգ
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետություն այցի շրջանակում, Պերսեպոլիսի պատմական հուշարձան-համալիրի տարածքում սեպտեմբերի 6-ին տեղի կունենա Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի բացօթյա համերգը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է Իրանում ՀՀ դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի էջը։
Ըստ աղբյուրի՝ համերգը նվիրված է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյակին։ «Աննախադեպ այս իրադարձությանը ներկա կգտնվեն ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Իրանի Իսլամական Հանրապետության մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարար Սեյեդ Ռեզա Սալեհի Ամիրին, ինչպես նաև բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ:
Այս բացառիկ համերգը կյանքի է կոչվում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության, Իրանում ՀՀ դեսպանության, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի, ԻԻՀ մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարարության, Մշակույթի և իսլամական առաջնորդության նախարարության, ինչպես նաև Ֆարսի նահանգապետարանի սերտ ու արդյունավետ համագործակցության շնորհիվ։
Համերգի մենակատարն է հռչակավոր տենոր Լիպարիտ Ավետիսյանը, որի կատարմամբ կհնչեն Սայաթ-Նովայի «Իմ քամանչա» արիան Ալեքսանդր Հարությունյանի «Սայաթ-Նովա» օպերայից, Կոնստանտին Պետրոսյանի «Հայաստան» և Ռոբերտ Ամիրխանյանի «Երազ իմ երկիր հայրենի» երգերը։ Կհնչի նաև Ռուհոլլահ Խալեղիի «Ո՜վ Իրան» հայրենասիրական երգը: Երեկոյի գագաթնակետը կլինի Արամ Խաչատրյանի մեծակտավ Սիմֆոնիա թիվ 2-ը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ համերգը կղեկավարի Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը։
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի նախորդ այցելությունը Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կայացել է 25 տարի առաջ՝ 2000թ-ի փետրվարի 5-26-ը: Թեհրանի «Վահդաթ» համերգասրահում ներկայացվել է Լորիս Ճգնավորյանի «Ռոստամ և Սոհրաբ» օպերան՝ կոմպոզիտորի ղեկավարությամբ:

В Персеполисе (Шираз, Иран) состоится концерт, посвященный 100-летию Национального филармонического оркестра Армении
В рамках визита министра образования, науки, культуры и спорта (ОНКС) Республики Армения Жанны Андреасян в Исламскую Республику Иран 6 сентября на территории исторического комплекса-памятника Персеполис состоится концерт Национального филармонического оркестра Армении.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на запись посольства Армении в Иране в Facebook, концерт посвящен 100-летию со дня основания Национального филармонического оркестра Армении. В этом беспрецедентном мероприятии примут участие министр ОНКС Республики Армения Жанна Андреасян, министр культурного наследия, туризма и ремесел Исламской Республики Иран Сейед Реза Салехи Амири, а также другие высокопоставленные лица.
Этот эксклюзивный концерт реализуется благодаря тесному и плодотворному сотрудничеству Министерства ОНКС Республики Армения, Посольства Республики Армения в Иране, Национального филармонического оркестра Армении, Министерства культурного наследия, туризма и ремесел Республики Иран, Министерства культуры и исламской ориентации, а также губернаторства Фарс.
Солистом концерта станет известный тенор Липарит Аветисян, который исполнит арию Саят-Новы «Моя каманча» из оперы Александра Арутюняна «Саят-Нова», «Армения» Константина Петросяна и «Сон о родной земле» Роберта Амирханяна. Также прозвучит патриотическая песня Рухоллы Халеги «О, Иран». Кульминацией вечера станет грандиозная Симфония № 2 Арама Хачатуряна», – говорится в заявлении.
Отмечается, что дирижировать концертом будет художественный руководитель и главный дирижёр Национального филармонического оркестра Армении Эдуард Топчян.
Предыдущий визит Национального филармонического оркестра Армении в Исламскую Республику Иран состоялся 25 лет назад, с 5 по 26 февраля 2000 года. В концертном зале «Вахдат» в Тегеране была представлена ​​опера Лориса Чгнаворяна «Рустам и Сохраб» под управлением композитора.