Սի Ծինփինը բարձր է գնահատել Չինաստանի և Ռուսաստանի խորհրդարանների միջև համագործակցությունը
Չինաստանի և Ռուսաստանի օրենսդիր մարմինների համագործակցությունը երկկողմ ռազմավարական գործընկերության անբաժանելի մասն է:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Xinhua գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը ՌԴ-ի Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ Պեկինում կայացած հանդիպման ժամանակ:
«Չինաստանի և Ռուսաստանի օրենսդիր մարմինների միջև համագործակցությունը երկկողմ համապարփակ ռազմավարական գործընկերության անբաժանելի մասն է: Կա հույս, որ երկու կողմերն ակտիվորեն փորձի փոխանակում կիրականացնեն պետական կառավարման և օրենսդրության բնագավառում», - ասել է Չինաստանի նախագահը:
Չինաստանի նախագահը հանդիպման ժամանակ նաև հայտարարել է, որ Չինաստանը և Ռուսաստանը պետք է խորացնեն ռազմավարական փոխվստահությունը և պաշտպանեն երկու երկրների շահերն անվտանգության ոլորտում:
«Կողմերը պետք է շարունակեն ավանդական բարեկամությունը, խորացնեն ռազմավարական փոխվստահությունը, ամրապնդեն փոխանակումները և համագործակցությունը տարբեր բնագավառներում, համատեղ պաշտպանեն երկու երկրների անվտանգության շահերը, միավորեն գլոբալ Հարավի երկրները, հավատարիմ մնան իրական բազմակողմ մոտեցմանը և նպաստեն միջազգային կարգի զարգացմանն ավելի արդար և ռացիոնալ ուղղությամբ», - ասել է Չինաստանի ղեկավարը:

Си Цзиньпин высоко оценил сотрудничество между парламентами Китая и России
Сотрудничество между законодательными органами Китая и России является неотъемлемой частью двустороннего стратегического партнерства.
Как сообщает “Арменпресс”, со ссылкой на агентство Xinhua, это заявил председатель КНР Си Цзиньпин на встрече с председателем Государственной Думы РФ Вячеславом Володиным в Пекине.
“Сотрудничество между законодательными органами Китая и России является неотъемлемой частью двустороннего всеобъемлющего стратегического партнерства в новую эпоху. Есть надежда, что две стороны будут активно осуществлять обмен опытом в области государственного управления и законодательства”, - заявил председатель КНР.
Председатель КНР подчеркнул, что Китай и Россия должны углублять стратегическое взаимодоверие и защищать интересы обеих стран в сфере безопасности.
“Сторонам следует продолжать традиционную дружбу, углублять стратегическое взаимодоверие, укреплять обмены и сотрудничество в различных областях, совместно защищать интересы безопасности и развития двух стран, объединять страны глобального Юга, придерживаться подлинного многостороннего подхода и способствовать развитию международного порядка в более справедливом и рациональном направлении”, - заключил китайский лидер.