Արաղչին Լավրովին տեղեկացրել է միջուկային ծրագրի շուրջ եվրոպական եռյակի հետ շփումների մասին
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հեռախոսազրույցի ընթացքում Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին տեղեկացրել է «եվրաեռյակի» երկրների իր պաշտոնակիցների հետ իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ շփումների մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության հաղորդագրության մեջ:
«Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը Լավրովին մանրամասն տեղեկացրել է իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ կարգավորման հարցերի վերաբերյալ Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի և Ֆրանսիայի պաշտոնակիցների հետ իր հեռախոսազրույցի արդյունքների մասին», - նշել են արտգործնախարարությունում:
Ըստ հաղորդագրության՝ ռուսական կողմը հաստատել է իր պատրաստակամությունն այսուհետ էլ ծանրակշիռ ավանդ ներդնելու իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) շուրջ ստեղծված իրավիճակի կարգավորման և Մերձավոր Արևելքում լարվածության թուլացման դիվանագիտական ջանքերում:
«Կայացել է կարծիքների փոխանակում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հրատապ տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։ Քննարկվել են երկկողմ օրակարգի առաջնահերթ հարցեր…. Կողմերը հայտնել են երկուստեք տրամադրվածությունը՝ շարունակելու վստահելի քաղաքական երկխոսությունը և ամրապնդելու համակարգումը դիվանագիտական ծառայությունների գծով», - հավելել են ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում։
Կողմերը քննարկել են նաև տարբեր մակարդակներում, առաջին հերթին՝ բարձր մակարդակով առաջիկա շփումների ժամանակացույցը:
Ըստ Tasnim գործակալության՝ Իրանը «եվրաեռյակի» երկրների հետ օգոստոսի 26-ին բանակցություններ կվարի Ժնևում՝ արտաքին գործերի փոխնախարարների մակարդակով։

Арагчи проинформировал Лаврова о контактах с «евротройкой» по иранской ядерной программе
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи в телефонном разговоре проинформировал главу МИД России Сергея Лаврова о контактах с коллегами из стран «евротройки» по иранской ядерной программе. Как сообщает «Арменпресс», об этом говорится в пресс-релизе МИД России.
«Министр иностранных дел Ирана подробно проинформировал Лаврова о результатах телефонного разговора с коллегами из Великобритании, Германии и Франции по урегулированию вопросов, связанных с иранской ядерной программой», — отметили в МИД.
В пресс-релизе также подтверждается готовность российской стороны продолжать вносить существенный вклад в дипломатические усилия по урегулированию ситуации вокруг Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе и снижению напряженности на Ближнем Востоке.
«Состоялся обмен мнениями по ряду других актуальных региональных вопросов, представляющих взаимный интерес. Обсуждены приоритетные вопросы двусторонней повестки дня… Стороны выразили обоюдную готовность к продолжению доверительного политического диалога и укреплению координации в сфере дипломатических услуг», — добавили в МИД России.
Стороны также обсудили график предстоящих контактов на различных уровнях, прежде всего на высшем уровне.
Как сообщает агентство Tasnim, 26 августа в Женеве Иран проведёт переговоры со странами «евротройки» на уровне заместителей министров иностранных дел.