ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ում հուշարձանների ապամոնտաժմանը
Միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով Ռուսաստանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյը քննադատել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հուշարձանների ապամոնտաժումը։
«Մշակույթի գործիչների հուշարձանների ապամոնտաժումը, դրանց նկատմամբ ոտնձգությունը, որտեղ էլ դա տեղի ունենա, չի կարող խիստ բացասական մոտեցում չառաջացնել, որ ազգին էլ որ դրանք պատկանեն՝ հայերին, ադրբեջանցիներին, ռուսներին կամ մեկ ուրիշին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Շվիդկոյի խոսքերը մեջբերել է Rbc-ն։
ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցչի խոսքով՝ մշակույթի գործիչների հուշարձանների ապամոնտաժումն արգումենտ չի կարող լինել ո՛չ պատմության, ո՛չ էլ քաղաքականության մեջ։ Նա մտահոգություն է հայտնել այն առնչությամբ, որ վերջին շրջանում մշակույթի ոլորտը շատ քաղաքականացված է։ «Բնականաբար, մշակույթը չի կարող քաղաքականությունից, միջպետական հարաբերությունների իրականությունից դուրս լինել, սակայն միևնույն ժամանակ, ինչպես ես եմ կարծում, մշակույթը պետք է մնա այն կապող օղակն ազգերի միջև, որը չպետք է կտրվի։ Քաղաքականությունն ապրում է ներկայով, իսկ մշակութային հարաբերությունները հավերժ են, և սա պետք է հասկանալ»,- ասել է Շվիդկոյը։
Նա հավելել է, որ սա երկխոսության շատ բարդ թեմա է, սակայն այդ երկխոսությունը պետք է լինի։ «
Նրա խոսքով՝ Հարավային Կովկասի ժողովուրդների հետ Ռուսաստանին կապում է բազմադարյա պատմությունը, և այդ կապերն անչեղարկելի են։

Спецпредставитель президента России о сносе Азербайджаном памятников в Нагорном Карабахе
Спецпредставитель президента России по международному культурному сотрудничеству Михаил Швыдкой раскритиковал снос памятников Азербайджаном в Нагорном Карабахе.
«Снос памятников деятелям культуры, посягательство на них, где бы это ни происходило, не может не вызывать крайне негативного отношения, независимо от того, к какой нации они принадлежат — армянам, азербайджанцам, русским или кому-то ещё», — цитирует Швыдкого РБК, сообщает Арменпресс.
По словам спецпредставителя президента России, снос памятников деятелям культуры не может быть аргументом ни в истории, ни в политике. Он выразил обеспокоенность высокой политизацией сферы культуры в последнее время. «Естественно, культура не может быть вне политики, реалий межгосударственных отношений, но при этом, как я считаю, культура должна оставаться связующим звеном между народами, которое не должно быть разорвано. Политика живёт настоящим, а культурные связи вечны, и это нужно понимать», — сказал Швыдкой.
Он добавил, что это очень сложная тема для диалога, но этот диалог должен состояться.
По его словам, Россию с народами Южного Кавказа связывает многовековая история, и эти связи неразрывны.