Նիկոլ Փաշինյանը և Մասուդ Փեզեշքիանը մասնակցել են Հայաստան-Իրան գործարար համաժողովի բացմանը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ԻԻՀ նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը մասնակցել են Հայաստան-Իրան գործարար համաժողովի բացմանը: Համաժողովի հիմնական նպատակներն են՝ խթանել Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրատնտեսական կապերի խորացումը և դիվերսիֆիկացումը, ստեղծել և զարգացնել փոխշահավետ համագործակցության և համատեղ նախագծերի իրականացման նոր հնարավորություններ, խթանել ներդրումային հոսքերը և տեխնոլոգիական փորձի փոխանակումը, ապահովել մասնակիցների միջև ուղղակի շփումներ և գործընկերային կապերի հաստատում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում նշել է .
«ԻԻՀ մեծարգո՛ նախագահ Փեզեշքիան,
Հարգելի՛ գործընկեր,
Սիրով ողջունում եմ բոլորիդ Երևանում՝ Հայաստան-Իրան գործարար համաժողովին մասնակցության առիթով: Ուզում եմ ընդգծել, որ երկու բարեկամ պետությունների միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում տնտեսական հարաբերությունները և դրանց զարգացումը կարևոր նշանակություն ունեն:
Այս համատեքստում ուրախ եմ արձանագրել, որ մեր երկրների կառավարությունների միջև առկա սերտ քաղաքական հարաբերությունները ստեղծում են անհրաժեշտ միջավայր՝ Հայաստանի և Իրանի գործարարների միջև համագործակցությունը խթանելու համար: Այսօր նախագահ Փեզեշքիանի և իմ կողմից ստորագրված հայտարարությամբ վերահաստատել ենք մեր նպատակադրումը՝ երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալը հասցնելու 1 մլրդ և ապա՝ 3 մլրդ ԱՄՆ դոլարի: Իհարկե, եթե հաջողվեր միանգամից 3 դարձնել, այդպես կանեինք, բայց անխուսափելիորեն պետք է սկզբից 1 մլրդ դարձնենք, հետո նոր՝ 3: Եվ այս թիրախներին հասնելու համար կարևորագույն դերը վերապահված է հենց գործարար համայնքի ներկայացուցիչներին:
Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրաշրջանառությունը վերջին տարիներին կայուն աճ է արձանագրում: Նախորդ տարի այն կազմել է 748 միլիոն դոլար՝ աճելով գրեթե 6 տոկոսով, իսկ 2025 թվականի առաջին կիսամյակում այդ ցուցանիշը հասել է 346 միլիոնի, ինչը նույնպես վկայում է կայուն առաջընթացի մասին։
Մենք տեսնում ենք ներմուծման ոլորտում տարեցտարի բարձրացող մի նշաձող. միայն այս տարվա առաջին վեց ամսում ներմուծումն Իրանից աճել է ավելի քան 10 տոկոսով՝ հասնելով 300 միլիոն դոլարի: Ինչ վերաբերում է արտահանմանը, ապա այն, չնայած որոշակի նվազմանը, շարունակում է ներառել այնպիսի ապրանքներ, ինչպիսին են էլեկտրաէներգիան, պղնձի խտանյութը, գյուղմթերքը։ Սա հենց այն հիմքն է, որի վրա մենք պետք է կառուցենք ոչ միայն առևտուր, այլև համատեղ արտադրություն, և փոխշահավետ ավելացված արժեք ստեղծենք:
Այս համատեքստում կարևոր եմ համարում միջսահմանային ենթակառուցվածքների զարգացումը՝ էներգետիկ, տրանսպորտային, լոգիստիկ ոլորտներում։ Սա ամբողջությամբ համահունչ է մեր Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին, որի կյանքի կոչմանը, գոհունակությամբ պիտի արձանագրեմ, որ ներգրավված են նաև իրանական ընկերությունները, մասնավորապես՝ իրանական ընկերությունն է իրականացնում Ագարակ-Քաջարան 32 կմ ճանապարհահատվածի շինարարությունը:
«Խաղաղության խաչմերուկը» միտված է հավելյալ փոխկապակցվածություններ ստեղծել Հյուսիսի և Հարավի, Արևելքի և Արևմուտքի միջև: Հաշվի առնելով Հայաստանի ռազմավարական դիրքը և արտաքին հարաբերությունների դիվերսիֆիկացիան՝ Հայաստանը կարող է իրանցիների համար դարպաս հանդիսանալ ինչպես դեպի ԵԱՏՄ, այնպես էլ դեպի Եվրամիության անդամ երկրներ:
Եզրափակելով խոսքս՝ ուզում եմ համոզմունք հայտնել, որ այսօրվա համաժողովը արգասաբեր կլինի գործարար կապերի ամրապնդման և նոր համագործակցությունների հաստատման համար: Հաջողություն եմ մաղթում գործարար համաժողովի բոլոր մասնակիցներին»:
Ըստ աղբյուրի՝ Մասուդ Փեզեշքիանն իր խոսքում նշել է, որ այսօրվա քննարկումների հիմնական նպատակներից էր նպաստել երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ընդլայնմանը և առկա խնդիրների ու խոչընդոտների վերացմանը, որոնք կհանդիպեն ներդրողների, արդյունաբերության ոլորտում գործունեություն ծավալողների ճանապարհին: ԻԻՀ նախագահն ընդգծել է, որ կարևոր համաձայնություններ են ձեռք բերվել բոլոր այն ոլորտների առումով, որոնց անդրադարձել են քննարկումների ընթացքում՝ ներդրողների և առևտրի ոլորտի ներկայացուցիչների համար համագործակցության հարթակ ստեղծելու նպատակով:
Ըստ Մասուդ Փեզեշքիանի՝ երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալը 3 մլրդ դոլարի հասցնելը բավականին հասանելի է և այդ համատեքստում ընդգծել է երկու երկրների կառավարությունների ջանքերը՝ այդ գործընթացն ավելի հարթ իրականացնելու ճանապարհին: «Մնացածն արդեն կախված է ձեզանից, արտադրողներից, ներդրումներ կատարողներից և արդյունաբերության ոլորտի ներկայացուցիչներից, եթե դուք ավելի մեծ նպատակներ սահմանեք, ապա ավելի մեծ աշխատանքներ կիրականացնեք»,-ասել է ԻԻՀ նախագահը:
Մասուդ Փեզեշքիանը ևս մեկ անգամ շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ կառավարությունից, Նիկոլ Փաշինյանից՝ փոխըմբռնման մթնոլորտում հարցերը քննարկելու համար և ընդգծել, որ այն կնպաստի տարբեր ոլորտներում երկու երկրների միջև համագործակցության ընդլայնմանը:

Никол Пашинян и Масуд Пезешкиан приняли участие в открытии армяно-иранского бизнес-форума
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Ирана Масуд Пезешкиан, находящийся в Армении с официальным визитом, приняли участие в открытии армяно-иранского бизнес-форума.
Основными целями форума являются содействие углублению и диверсификации торгово-экономических связей между Арменией и Ираном, создание и развитие новых возможностей для взаимовыгодного сотрудничества и реализации совместных проектов, стимулирование инвестиционных потоков и обмена технологическим опытом, обеспечение прямых контактов между участниками и установление партнерских связей.
Как сообщили Арменпресс в аппарате премьер-министра Республики Армения, премьер-министр Пашинян выступил с речью, в которой отметил, что экономические связи и их развитие имеют большое значение для развития двусторонних отношений между двумя дружественными государствами.
В этом контексте премьер с радостью отметил, что тесные политические отношения между правительствами двух стран создают необходимую среду для развития сотрудничества между армянскими и иранскими предпринимателями.
"Сегодня подписанным мной и президентом Пезешкианом заявлением, мы подтвердили нашу цель – увеличить объем двустороннего товарооборота до 1 млрд, а затем до 3 млрд долларов США. Конечно, если бы мы могли сразу довести его до 3 млрд, мы бы это сделали, но неизбежно сначала нужно довести его до 1 млрд, а затем до 3 млрд. И для достижения этих целей важнейшая роль принадлежит предназначено для представителей бизнес-сообщества", - сказал Пашинян.
Он отметил, что в последние годы товарооборот между Арменией и Ираном стабильно растёт: в прошлом году он составил 748 миллионов долларов США, увеличившись почти на 6%, а в первой половине 2025 года этот показатель достиг 346 миллионов долларов США, что также свидетельствует о стабильном прогрессе.
"Мы наблюдаем рост импорта из года в год: только за первые шесть месяцев этого года импорт из Ирана увеличился более чем на 10 процентов, достигнув 300 миллионов долларов США. Что касается экспорта, то, несмотря на определённое снижение, он по-прежнему включает такие товары, как электроэнергия, медный концентрат и сельскохозяйственная продукция. Это тот самый фундамент, на котором мы должны строить не только торговлю, но и совместное производство, создавая взаимовыгодную добавленную стоимость.
В этом контексте я считаю важным развитие трансграничной инфраструктуры: в сфере энергетики, транспорта и логистики. Это полностью соответствует проекту нашего правительства «Перекрёсток мира», в реализации которого, с удовлетворением отмечаю, участвуют и иранские компании. В частности, иранская компания реализует строительство 32-километрового участка дороги Агарак-Каджаран.
«Перекрёсток мира» направлен на создание дополнительных связей между Севером и Югом, Востоком и Западом. Учитывая стратегическое положение Армении и диверсификацию внешних связей, Армения может служить для иранцев воротами как в страны ЕАЭС, так и в страны Европейского союза", - сказал Пашинян.
В заключение премьер-министр РА выразил уверенность, что сегодняшняя конференция будет плодотворной для укрепления деловых связей и установления новых партнерских отношений. и пожелал успехов всем участникам бизнес-конференции.
Согласно источнику, Масуд Пезешкиан в своем выступлении отметил, что одной из основных целей сегодняшних обсуждений является содействие расширению товарооборота между двумя странами и устранение существующих проблем и препятствий, с которыми могут столкнуться инвесторы и представители промышленной сферы. Президент Ирана подчеркнул, что по всем затронутым в ходе обсуждений направлениям были достигнуты важные договоренности, направленные на создание платформы для сотрудничества инвесторов и представителей торговой сферы.
По словам Масуда Пезешкиана, увеличение объема двустороннего товарооборота до 3 миллиардов долларов вполне достижимо, и в этом контексте он подчеркнул усилия правительств двух стран по более плавной реализации этого процесса. «Остальное зависит от вас, производителей, инвесторов и представителей промышленной сферы. Если вы поставите перед собой более масштабные цели, вы достигнете более масштабных результатов», — сказал президент Ирана.
Масуд Пезешкиан еще раз поблагодарил правительство Армении и Никола Пашиняна за обсуждение вопросов в атмосфере взаимного доверия. взаимопонимания и подчеркнули, что это будет способствовать расширению сотрудничества двух стран в различных областях.