Մակրոնը Շվեյցարիան առաջարկել է որպես Պուտինի և Զելենսկու հանդիպման վայր
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ժնևը նշել է որպես  Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հետ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի երկկողմ հանդիպման հնարավոր վայր: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին նա ասել է TF1-ին տված հարցազրույցում:
Ֆրանսիայի ղեկավարը մերժել է Պուտին-Զելենսկի հանդիպումը Փարիզում անցկացնելու հնարավորությունը, ինչպես եղել էր 2019 թվականին: Նա նշել է, որ իրադրությունն «այլ փուլում է», և որ պահանջվում է գտնել «չեզոք երկիր»:
«Հնարավոր է Շվեյցարիան, ես հանդես եմ գալիս Ժնևի օգտին: Կամ դա կլինի մեկ այլ երկիր: Անցյալ անգամ երկկողմ խորհրդակցություններն անցկացվել են Թուրքիայում՝ Ստամբուլում», - ասել է նա:
Մակրոնը հավելել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի, Վոլոդիմիր Զելենսկու և եվրոպացի ղեկավարների՝ Վաշինգտոնում կայացած հանդիպմանը քննարկվել է Ռուսաստանի Դաշնության և Ուկրաինայի միջև բարձր մակարդակի երկկողմ շփումներ անցկացնելու հնարավորությունը, որին պետք է հաջորդեն եռակողմ հանդիպումն ԱՄՆ-ի ներկայությամբ և բազմակողմ հանդիպումն՝ ավելի լայն շրջանակի երկրների մասնակցությամբ:

Макрон предложил Швейцарию в качестве места проведения встречи Путина и Зеленского
Президент Франции Эммануэль Макрон предложил Женеву в качестве возможного места проведения двусторонней встречи президента России Владимира Путина и президента Украины Владимира Зеленского. Как сообщает Арменпресс, об этом он заявил в интервью телеканалу TF1.
Французский лидер исключил возможность проведения встречи Путина и Зеленского в Париже, как это было в 2019 году. Он отметил, что ситуация находится «на другом этапе» и необходимо найти «нейтральную страну».
«Швейцария возможна, я поддерживаю Женеву. Или это может быть другая страна. В последний раз двусторонние консультации проходили в Турции, в Стамбуле», — сказал он.
Макрон добавил, что на встрече президента США Дональда Трампа, Владимира Зеленского и европейских лидеров в Вашингтоне обсуждалась возможность проведения двусторонних контактов высокого уровня между Российской Федерацией и Украиной, за которыми должны последовать трёхсторонняя встреча с участием США и многосторонняя встреча с участием более широкого круга стран.