Ռուսաստանը պետք է դադարեցնի այս պատերազմը․ Զելենսկիի հայտարարությունը Թրամփի հետ հանդիպումից առաջ
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոլանդ Թրամփի հետ հանդիպման նպատակով արդեն ժամանել է Վաշինգտոն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին նա հայտնել է Telegram-ում արված գրառման մեջ՝ շնորհակալություն հայտնելով ԱՄՆ ղեկավարին հրավերի համար։
«Մենք բոլորս նույն կերպ ցանկանում ենք արագ ու հուսալի կերպով ավարտել պատերազմը։ Եվ խաղաղությունը պետք է շարունակական լինի։ Ոչ թե այնպես, ինչպես տարիներ առաջ էր, երբ Ուկրաինային ստիպեցին հրաժարվել Ղրիմից և Արևելքի՝ Դոնբասի մի մասից, և Պուտինը սա օգտագործեց որպես պլացդարմ նոր հարձակման համար։ Կամ երբ Ուկրաինային 1994 թվականին տվեցին այսպես կոչված «անվտանգության երաշխիքներ», բայց դա չաշխատեց։ Իհարկե, Ղրիմը չպետք է հանձնվեր այն ժամանակ, ինչպես 2022 թվականից հետո ուկրաինացիները չհրաժարվեցին Կիևից, Օդեսայից, Խարկովից։ Ուկրաինացիները պայքարում են իրենց հողի, իրենց անկախության համար»,- գրել է Զելենսկին։
Նա նշել է, որ ուկրաինացի զինվորականները որոշակի հաջողություններ ունեն մարտի դաշտում և համոզմունք է հայտնել, որ Ուկրաինան պաշտպանելով ու երկրի անվտանգությունը երաշխավորելով՝ ուկրաինացի ժողովուրդը հավերժ երախտապարտ կլինի նախագահ Թրամփին և ԱՄՆ-ին, ինչպես նաև բոլոր մյուս գործընկերներին։
«Ռուսաստանը պետք է դադարեցնի այս պատերազմը, որն ինքն է սկսել։ Եվ ես հուսով եմ, որ Ամերիկայի, եվրոպացի ընկերների հետ հետ մեր ընդհանուր ուժը կստիպի Ռուսաստանին գալ իրական խաղաղության»,- եզրափակել է նա։
Օգոստոսի 18-ին Զելենսկին Սպիտակ տանը կհանդիպի Թրամփի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցելու են նաև Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Կիր Ստարմերը, Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը և Իտալիայի վարչապետ Ջորջիա Մելոնին։ Հանդիպմանը մասնակցելու մասին հայտարարել է նաև Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։

‘Russia must end this war,’ Zelensky ahead of Trump meeting
Ukrainian President Volodomyr Zelensky has released a statement before his meeting with US President Donald Trump and European leaders in Washington, D.C.
In a statement on X, the Ukrainian leader expressed hope that “our joint strength with America, with our European friends, will force Russia into a real peace.”
“I have already arrived in Washington, tomorrow I am meeting with President Trump,” he said on X. “Tomorrow we are also speaking with European leaders. I am grateful to the President of the United States for the invitation. We all share a strong desire to end this war quickly and reliably. And peace must be lasting. Not like it was years ago, when Ukraine was forced to give up Crimea and part of our East—part of Donbas—and Putin simply used it as a springboard for a new attack. Or when Ukraine was given so called “security guarantees” in 1994, but they didn't work. Of course, Crimea should not have been given up then, just as Ukrainians did not give up Kyiv, Odesa, or Kharkiv after 2022. Ukrainians are fighting for their land, for their independence. Now, our soldiers have successes in Donetsk and Sumy regions. I am confident that we will defend Ukraine, effectively guarantee security, and that our people will always be grateful to President Trump, everyone in America, and every partner and ally for their support and invaluable assistance. Russia must end this war, which it itself started. And I hope that our joint strength with America, with our European friends, will force Russia into a real peace. Thank you!”
Trump earlier said Zelensky must agree to some of Russia’s conditions for the war in Ukraine to end.