ԵԱՏՄ-ում փոխադարձ առևտուրը 2024 թվականին աճել է 6,8%-ով. Միշուստին
ԵԱՏՄ երկրների միջև փոխադարձ առևտրի ծավալը 2024 թվականին աճել է 6,8%-ով՝ մոտենալով 9 տրիլիոն ռուբլու նշագծին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում:
Ռուսաստանի կառավարության ղեկավարը հայտարարել է «փոխադարձ առևտրին էական խթան» տալու անհրաժեշտության մասին:
«Դրա ծավալն անցյալ տարի աճել է 6,8%-ով՝ մոտենալով 9 տրիլիոն ռուբլու, - ասել է Միշուստինը: - Ներուժն ավելի մեծ է»:
Ռուսաստանի վարչապետը հիշեցրել է, որ ԵԱՏՄ գոյության 10 տարվա ընթացքում միավորման առջև ծառացել են «ամենատարբեր խնդիրներ»:
«Գլխավորն այն է, որ մենք աշխատել ենք դրանք միասին լուծելու համար՝ վստահության և միմյանց շահերի հանդեպ հարգանքի հիման վրա: Վստահ եմ, որ դրանում է ապագա հաջողությունների գրավականը», - եզրափակել է Միշուստինը:

Взаимный товарооборот в ЕАЭС в 2024 году вырос на 6,8% - Мишустин
Объем взаимной торговли стран ЕАЭС в 2024 году вырос на 6,8%, приблизившись к отметке в 9 трлн рублей. Как сообщает агентство «Арменпресс» со ссылкой на ТАСС, об этом заявил премьер-министр России Михаил Мишустин на заседании Евразийского межправительственного совета.
Глава российского правительства заявил о необходимости «значительного увеличения взаимной торговли».
«Его объем в прошлом году вырос на 6,8%, приблизившись к 9 трлн рублей. Потенциал больше», — сказал Мишустин.
Премьер-министр России напомнил, что за 10 лет существования ЕАЭС союз столкнулся со «множеством проблем».
«Главное — мы работали над их решением сообща, основываясь на доверии и уважении интересов друг друга. Уверен, что в этом залог будущего успеха», — заключил Мишустин.