Հորդանանում կայացել է Սիրիայի հարցով եռակողմ հանդիպում՝ ԱՄՆ-ի մասնակցությամբ
Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորությունում կայացել է եռակողմ հանդիպում Սիրիայի, ԱՄՆ-ի և Հորդանանի պատվիրակությունների մասնակցությամբ, որի առանցքային թեմաները եղել են Սիրիայում տիրող իրավիճակը և վերակառուցման գործընթացին աջակցելու ուղիները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվել է X միկրոբլոգում Սիրիայում ԱՄՆ-ի դեսպանության գրառման մեջ։
Գրառման համաձայն՝ հանդիպմանը մասնակցել են Հորդանանի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի և արտագաղթյալների նախարար Այման Սաֆադին, Սիրիայի արտաքին գործերի նախարար Ասաադ աշ-Շեյբանին, Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան և Սիրիայի հարցերով հատուկ բանագնաց Թոմաս Բարաքը, ինչպես նաև երեք երկրների այլ ներկայացուցիչներ։
Մասնակիցները հաստատել են, որ Սիրիայի աս-Սուեյդայի նահանգն իր բոլոր համայնքներով Սիրիայի Արաբական Հանրապետության անբաժանելի մասն է կազմում, և որ նահանգի բնակիչների իրավունքները պետք է պաշտպանվեն նոր Սիրիայի վերակառուցման գործընթացում։
Հորդանանը և Միացյալ Նահանգները ողջունել են Սիրիայի կառավարության կողմից ձեռնարկված քայլերը աս-Սուեյդայում հանցագործությունների և խախտումների բոլոր մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու գործընթացում։
Սաֆադին և Բարաքը վերահաստատել են Հորդանանի և Միացյալ Նահանգների լիակատար համերաշխությունը Սիրիայի հետ և իրենց աջակցությունը Սիրիայի անվտանգությանը, կայունությանը, ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և քաղաքացիների բարեկեցությանը:
Կողմերը համաձայնել են առաջիկայում գումարել ևս մեկ հանդիպում՝ քննարկումները շարունակելու նպատակով: Նրանք նաև համաձայնել են արձագանքել Սիրիայի կառավարության խնդրանքին՝ ստեղծել եռակողմ աշխատանքային խումբ (Սիրիա-Հորդանան-ԱՄՆ)՝ աս-Սուեյդայում հրադադարի ամրապնդման և նահանգում ճգնաժամը լուծելու համար՝ աջակցելով Սիրիայի կառավարության ջանքերին:
Ավելի վաղ՝ 2025 թվականի հուլիսի 19-ին, Ամմանը հյուրընկալել էր ևս մեկ հանդիպում, որի ընթացքում քննարկվել էին աս-Սուեյդայի նահանգում հրադադարի ամրապնդմանը և ճգնաժամի լուծմանն առնչվող հարցեր։

В Иордании прошла трёхсторонняя встреча по Сирии с участием США
В Иорданском Хашимитском Королевстве состоялась трёхсторонняя встреча с участием делегаций Сирии, США и Иордании, ключевыми темами которой стали ситуация в Сирии и пути поддержки процесса восстановления. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в публикации посольства США в Сирии в микроблоге X.
Согласно сообщению, во встрече приняли участие вице-премьер Иордании, министр иностранных дел и по делам эмигрантов Айман Сафади, министр иностранных дел Сирии Асад аш-Шейбани, посол США в Турции и специальный посланник по Сирии Томас Барак, а также другие представители трёх стран.
Участники подтвердили, что сирийская провинция Эс-Сувейда со всеми её общинами является неотъемлемой частью Сирийской Арабской Республики, и что права жителей провинции должны быть защищены в процессе восстановления новой Сирии.
Иордания и США приветствовали шаги, предпринятые сирийским правительством для привлечения к ответственности всех виновных в преступлениях и нарушениях в Эс-Сувейде. Сафади и Барак подтвердили полную солидарность Иордании и США с Сирией и их поддержку безопасности, стабильности, суверенитета, территориальной целостности и благополучия её граждан.
Стороны договорились провести ещё одну встречу в ближайшем будущем для продолжения обсуждений. Они также согласились отреагировать на просьбу сирийского правительства о создании трёхсторонней рабочей группы (Сирия, Иордания и США) для укрепления режима прекращения огня в Эс-Сувейде и урегулирования кризиса в провинции в поддержку усилий сирийского правительства.
Ранее, 19 июля 2025 года, в Аммане состоялась ещё одна встреча для обсуждения вопросов, связанных с укреплением режима прекращения огня в Эс-Сувейде и урегулированием кризиса.