Պուտինը Փաշինյանին պատմել է Ալյասկայում Թրամփի հետ հանդիպման նախապատրաստման մասին
Կրեմլի մամուլի ծառայությունը նոր մանրամասներ է հայտնել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցից։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Կրեմլի մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել հայկական կողմի նախաձեռնությամբ։
«Նիկոլ Փաշինյանը մանրամասն ներկայացրել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման արդյունքները։ Վլադիմիր Պուտինն ընդգծել է այն քայլերի կարևորությունը, որոնք նպաստում են Երևանի և Բաքվի միջև կայուն խաղաղությանը։ Վերահաստատվել է ռուսական կողմի պատրաստակամությունը՝ 2020-2022 թվականներին բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակներում աջակցելու հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համապարփակ կարգավորմանը՝ ներառյալ տարածաշրջանի տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է նաև, որ Վլադիմիր Պուտինը իր հերթին պատմել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվեն Ուիթկոֆի հետ իր ունեցած զրույցի հիմնական արդյունքների, ինչպես նաև Ալյասկայում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպման նախապատրաստման մասին։
Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է քայլերը, որոնք ուղղված են ուկրաինական ճգնաժամի խաղաղ կարգավորմանը։
Քննարկվել են նաև հայ-ռուսական երկկողմ օրակարգի որոշ ակտուալ հարցեր՝ շեշտադրում անելով ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում առևտրա-ներդրումային համագործակցության և փոխգործակցության հետագա զարգացման վրա։
Ավելի վաղ Հայաստանի վարչապետի և Ռուսաստանի նախագահի հեռախոսազրույցի մասին հաղորդագրություն էր տարածել ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը։

Путин рассказал Пашиняну об основных итогах беседы со спецпредставителем Трампа
Пресс-служба Кремля сообщила новые подробности телефонного разговора премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента России Владимира Путина.
Как передает Арменпресс, пресс-служба Кремля сообщила, что телефонный разговор состоялся по инициативе армянской стороны.
«Никол Пашинян подробно проинформировал о результатах встречи с Президентом США Дональдом Трампом и Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Вашингтоне 8 августа. Владимир Путин отметил важность шагов, способствующих обеспечению устойчивого мира между Ереваном и Баку. Подтверждена готовность российской стороны содействовать – в русле известных трехсторонних договоренностей на высшем уровне 2020–2022 годов – комплексной нормализации армяно-азербайджанских отношений, включая разблокирование транспортных коммуникаций в регионе», — говорится в сообщении.
Отмечается также, что Владимир Путин, в свою очередь, рассказал об основных итогах беседы со спецпосланником Президента США Стивеном Уиткоффом и подготовке к встрече с Дональдом Трампом на Аляске.
Премьер-министр Армении приветствовал шаги, направленные на мирное урегулирование украинского кризиса.
Были затронуты также некоторые актуальные вопросы двусторонней повестки с акцентом на дальнейшее развитие торгово-инвестиционного сотрудничества и взаимодействия в рамках Евразийского экономического союза.
Ранее пресс-секретарь премьер-министра Армении Назели Багдасарян распространила заявление о телефонном разговоре премьер-министра Армении и президента России.