Պուտինը Փաշինյանին պատմել է Ալյասկայում Թրամփի հետ հանդիպման նախապատրաստման մասին
Կրեմլի մամուլի ծառայությունը նոր մանրամասներ է հայտնել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցից։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Կրեմլի մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել հայկական կողմի նախաձեռնությամբ։
«Նիկոլ Փաշինյանը մանրամասն ներկայացրել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման արդյունքները։ Վլադիմիր Պուտինն ընդգծել է այն քայլերի կարևորությունը, որոնք նպաստում են Երևանի և Բաքվի միջև կայուն խաղաղությանը։ Վերահաստատվել է ռուսական կողմի պատրաստակամությունը՝ 2020-2022 թվականներին բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակներում աջակցելու հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համապարփակ կարգավորմանը՝ ներառյալ տարածաշրջանի տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է նաև, որ Վլադիմիր Պուտինը իր հերթին պատմել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվեն Ուիթկոֆի հետ իր ունեցած զրույցի հիմնական արդյունքների, ինչպես նաև Ալյասկայում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպման նախապատրաստման մասին։
Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է քայլերը, որոնք ուղղված են ուկրաինական ճգնաժամի խաղաղ կարգավորմանը։
Քննարկվել են նաև հայ-ռուսական երկկողմ օրակարգի որոշ ակտուալ հարցեր՝ շեշտադրում անելով ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում առևտրա-ներդրումային համագործակցության և փոխգործակցության հետագա զարգացման վրա։
Ավելի վաղ Հայաստանի վարչապետի և Ռուսաստանի նախագահի հեռախոսազրույցի մասին հաղորդագրություն էր տարածել ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը։

Putin briefs Pashinyan on preparations for Trump meeting in Alaska
“Nikol Pashinyan comprehensively presented the outcomes of the August 8 meeting in Washington with US President Donald Trump and Azerbaijani President Ilham Aliyev. Vladimir Putin underscored the importance of steps that are conducive to sustainable peace between Yerevan and Baku. The Russian side’s readiness to support the comprehensive normalization of Armenian-Azerbaijani relations within the framework of the high-level agreements of 2020-2022, including unblocking of regional transportation connections, was reiterated. In turn, Vladimir Putin presented the main outcomes of his conversation with US presidential envoy Steve Witkoff, as well as the preparations for the meeting with US President Donald Trump in Alaska. Nikol Pashinyan welcomed the steps toward the peaceful resolution of the Ukrainian crisis. Certain actual issues of the Armenian-Russian bilateral agenda were discussed, with an emphasis on the development of trade-investment cooperation and partnership within the framework of the Eurasian Economic Union,” the Kremlin said.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan spoke by phone on Monday with Russian President Vladimir Putin to present the outcomes of the Washington accords signed with Azerbaijan.