Իրանը տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հասնելու կարևոր քայլ է համարում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը ուշադիր հետևում է Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացումներին և այս իրադարձությունների վերաբերյալ կապի մեջ է երկու հարևան երկրների՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը՝ անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրմանը։
Իրանի ԱԳՆ-ն նշել է, որ Հարավային Կովկասում խաղաղությունն ու կայունությունը օգուտ են բերում տարածաշրջանի բոլոր երկրներին։
Ողջունելով երկու երկրների կողմից խաղաղության համաձայնագրի վերջնականացումը՝ Իրանի ԱԳՆ-ն դա  համարել է տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հասնելու կարևոր քայլ։
Միևնույն ժամանակ, Իրանը մտահոգություն է հայտնել ցանկացած տեսակի արտաքին միջամտության բացասական հետևանքների վերաբերյալ, հատկապես իր ընդհանուր սահմանների մոտ, որոնք կարող են խաթարել տարածաշրջանի անվտանգությունն ու կայունությունը։
Ընդգծելով իր ազգային իրավունքներն ու շահերը պաշտպանելու համար քաղաքական, իրավական և տնտեսական միջոցառումների անհրաժեշտությունը՝ Իրանը կարծում է, որ հաղորդակցության ուղիների բացումը և տրանսպորտային ցանցերի ապաշրջափակումը կծառայեն տարածաշրջանի ժողովուրդների կայունությանը, անվտանգությանը և տնտեսական զարգացմանը միայն այն դեպքում, եթե դրանք իրականացվեն փոխադարձ շահերի, ազգային ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարգանքի շրջանակներում՝ առանց արտաքին միջամտության։
Իրանը վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ շարունակելու կառուցողական համագործակցությունը՝ հիմնված փոխադարձ շահերի վրա՝ ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի հետ՝ տարածաշրջանում խաղաղությունը, կայունությունը և տնտեսական զարգացումը ապահովելու համար, այդ թվում՝ տարածաշրջանային ձևաչափերի միջոցով, ինչպիսին է 3+3 մեխանիզմը։

Иран считает парафирование мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном важным шагом на пути к достижению прочного мира в регионе
Исламская Республика Иран внимательно следит за развитием событий на Южном Кавказе и по поводу этих событий поддерживает связь с двумя соседними странами – Азербайджаном и Арменией.
Как передает Арменпресс, сообщение об этом распространил МИД Ирана, ссылаясь на парафирование мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном.
В МИД Ирана отметили, что мир и стабильность на Южном Кавказе приносят пользу всем странам региона.
Приветствуя завершение мирного соглашения двумя странами, МИД Ирана считает это важным шагом на пути к достижению прочного мира в регионе.
В то же время Иран выразил обеспокоенность негативными последствиями любого внешнего вмешательства, особенно вблизи общих границ, которое может подорвать безопасность и стабильность в регионе.
Подчеркивая необходимость принятия политических, правовых и экономических мер по защите своих национальных прав и интересов, Иран считает, что открытие путей сообщения и разблокирование транспортных сетей послужат стабильности, безопасности и экономическому развитию народов региона только в том случае, если они будут осуществляться в рамках учета взаимных интересов, уважения национального суверенитета и территориальной целостности, без внешнего вмешательства.
Иран подтвердил свою готовность продолжать конструктивное сотрудничество на основе взаимных интересов — как с Азербайджаном, так и с Арменией, для обеспечения мира, стабильности и экономического развития в регионе, в том числе посредством таких региональных форматов, как механизм «3+3».