Հայաստանն ու Ադրբեջանը նախաստորագրել են խաղաղության համաձայնագիրը, ինչն էական քայլ է դեպի վերջնական ստորագրում. Փաշինյան
Հայաստանն ու Ադրբեջանը  նախաստորագրել են խաղաղության համաձայնագիրը, ինչն էական քայլ է դեպի վերջնական ստորագրում. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ստորագրած հռչակագրով Հայաստանն ու Ադրբեջանը նախաստորագրել են խաղաղության համաձայնագիրը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սպիտակ տանը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ եռակողմ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ վարչապետը շեշտել է, որ խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումն առանցքային իրադարձություն է և շատ էական քայլ դեպի վերջնական ստորագրում և վավերացում։
«Ընդհանրապես հռչակագիրը նրա մասին է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատվում է խաղաղություն։ Հռչակագրում հստակ գրված է, որ մենք փակում ենք թշնամանքի էջը, բացառում ենք ուժի կիրառումը և հարաբերությունները կառուցում ենք ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա, ինչը նշանակում է, որ Խորհրդային Հայաստանի տարածքը ճշգտրի նույնական է Հայաստանի Հանրապետության տարածքի հետ, Խորհրդային Ադրբեջանի տարածքը ճշգրիտ նույնական է Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքի հետ։ Մենք փոխադարձաբար ճանաչում ենք միմյանց անկախությունը, ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, սահմանների անխախտելիությունը, և հաստատվում է խաղաղություն»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։

Армения и Азербайджан парафировали мирное соглашение, что является важным шагом на пути к его окончательному подписанию: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян объявил о парафировании мирного соглашения Арменией и Азербайджаном в соответствии с декларацией, подписанной Арменией, Азербайджаном и Соединенными Штатами Америки в Вашингтоне.
Как сообщает Арменпресс, в беседе с журналистами после трехсторонней встречи с президентом США Дональдом Трампом и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Белом доме премьер-министр Армении подчеркнул, что парафирование мирного соглашения является ключевым событием и весьма важным шагом на пути к его окончательному подписанию и ратификации.
«В целом, декларация касается установления мира между Арменией и Азербайджаном. В декларации четко указано, что мы закрываем страницу вражды, исключаем применение силы и строим отношения на основе Устава ООН и Алма-Атинской декларации, что означает, что территория Советской Армении абсолютно идентична территории Республики Армения, территория Советского Азербайджана абсолютно идентична территории Азербайджанской Республики. Мы взаимно признаем независимость, суверенитет, территориальную целостность и неприкосновенность границ друг друга, и устанавливается мир», — сказал премьер-министр Армении.