Սի Ծինփինը և Պուտինը հեռախոսազրույց են ունեցել
Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույցի ընթացքում բարձր են գնահատել երկու երկրի միջև ռազմավարական փոխգործակցության մակարդակը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսությունը։
«Երկու երկրի ղեկավարները բարձր են գնահատել Չինաստանի և Ռուսաստանի միջև քաղաքական վստահության և ռազմավարական փոխգործակցության բարձր մակարդակը, միաձայն համաձայնել են համատեղ առաջ մղել երկու երկրի միջև հարաբերությունները դեպի ավելի մեծ զարգացում», - հաղորդել է լրատվամիջոցը։
Սի Ծինփինը հայտարարել է, որ  Չինաստանն ուրախ է, որ Ռուսաստանը և Միացյալ Նահանգները պահպանում են կապերը և բարելավում հարաբերությունները:
Սի Ծինփինը ներկայացրել է չինական կողմի սկզբունքային դիրքորոշումը և ընդգծել, որ բարդ խնդիրները չունեն պարզ լուծումներ:
«Անկախ իրադրության փոփոխություններից՝ Չինաստանը կպահպանի հետևողական դիրքորոշումը և համառորեն կնպաստի հաշտեցմանն ու բանակցություններին», - մեջբերել է Սի Ծինփինի խոսքը Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսությունը:

Си Цзиньпин и Путин провели телефонный разговор
Председатель КНР Си Цзиньпин и президент России Владимир Путин в ходе телефонного разговора высоко оценили уровень стратегического сотрудничества между двумя странами. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило Центральное телевидение Китая.
“Лидеры двух стран высоко оценили высокий уровень политического доверия и стратегического взаимодействия между Китаем и Россией, единогласно согласились совместно продвигать отношения двух стран к еще большему развитию”, - сообщает ТВ.
Си Цзиньпин выразил радость по поводу того, что Россия и США поддерживают контакты и улучшают отношения.
Он изложил принципиальную позицию китайской стороны, подчеркнув, что сложные проблемы не имеют простых решений.
“Независимо от изменения обстановки, Китай будет придерживаться последовательной позиции и настойчиво содействовать примирению и переговорам”, - цитирует Си Цзиньпина Центральное телевидение Китая.