Ռուբիոն հույս է հայտնել, որ Վաշինգտոնում սկիզբ կդրվի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրին
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հույս է հայտնել, որ Հայաստանը և Ադրբեջանն օգոստոսի 8-ին կստորագրեն համաձայնագիր, որը սկիզբ կդնի երկու երկրի միջև խաղաղության պայմանագրին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտնել է EWTN հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
«Նախագահը հանձնառու է խաղաղությանը և հանձնառու է լինել խաղաղության նախագահ։ Եվ այսպես, մենք տեսանք, որ երբ Հնդկաստանն ու Պակիստանը պատերազմի մեջ մտան, մենք ուղղակիորեն ներգրավվեցինք, և նախագահը կարողացավ հասնել խաղաղության։ Ավելի վերջերս՝ Կամբոջայի և Թաիլանդի դեպքը, Ադրբեջանն ու Հայաստանը…. հուսով եմ՝ այս ուրբաթ օրը մենք կստորագրենք համաձայնագիր և սկիզբ կդնենք այնտեղ խաղաղության պայմանագրին։ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետություն-Ռուանդա՝ 30-ամյա պատերազմ, 7 միլիոն զոհ. մենք կարողացանք նրանց այստեղ բերել՝ այն ստորագրելու համար», - ասել է Ռուբիոն։
Նա հավելել է, որ խաղաղությունը հավերժ չէ, հարկավոր է աշխատանք տանել և պահպանել այն։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ամերիկյան կողմը բավական երկար համագործակցել է Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ, ինչի շնորհիվ հնարավոր է եղել հասնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև «պատմական» խաղաղության կնքման, որը տեղի կունենա օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը։

“The beginning of a peace deal,” Rubio on upcoming Armenian-Azerbaijani summit
US Secretary of State Marco Rubio has expressed hope that Armenia and Azerbaijan, during the upcoming summit on Friday in Washington, will sign an agreement that would be the beginning of a peace deal.
“On the broader issue of peace, the President [Trump] is committed to peace and committed to being the President of peace,” Rubio said in an interview with Raymond Arroyo of EWTN’s The World Over.
“And so, we saw when India and Pakistan went to war, we got involved directly, and the President was able to deliver on that peace. Cambodia and Thailand more recently; Azerbaijan and Armenia, hopefully – we’re taping this here today, but on Friday of this week, we’ll be here to sign an agreement and the beginning of a peace deal there. DRC-Rwanda – a 30-year war, 7 million people killed – we were able to bring them here to sign it. Obviously, work needs to – peace is not permanent. It always has to be worked and maintained.”
US President Donald Trump will host Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev on Friday for what he called a "Historic Peace Summit.”
In a post on Truth Social, Trump said the United States will also sign bilateral agreements with both countries to pursue economic opportunities.