Միջանցք այլևս չկա, հիմնական կենտրոնացումը լինելու է տարանցիկ և զարգացման նոր պլանի վրա՝ Հայաստանի ինքնիշխանության և իրավազորության պահպանմամբ. Ալեքս Ռաուֆօղլու
Վաշինգտոնում գործող լրագրող Ալեքս Ռաուֆօղլուն որոշ մանրամասներ է ներկայացրել Հայաստանի վարչապետի, ԱՄՆ և Ադրբեջանի նախագահների մասնակցությամբ Վաշինգտոնում կայանալիք եռակողմ հանդիպման օրակարգային հարցերի վերաբերյալ՝ հայտնելով, թե ինչ փաստաթղթեր են ստորագրվելու հանդիպման արդյունքներով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ռաուֆօղլուն X-ի իր միկրոբլոգում գրել է, որ եռակողմ հանդիպմանն ընդառաջ զրուցել է ԱՄՆ մի խումբ պաշտոնյաների հետ, որոնք էլ հանդիպման օրակարգի վերաբերյալ մանրամասներ են հայտնել։
Նա նշում է, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման կոնտեքստում միջանցքային տրամաբանությունը դուրս է եկել, հանդիպման ժամանակ հիմնական կենտրոնացումը լինելու է  տարանցման և զարգացման նոր պլանի վրա, որը կոչվելու է «Թրամփի երթուղի միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար» (Trump Route for International Peace and Prosperity) և հայտնի կլինի TRIPP հապավմամբ։
«Միջանցք այլևս չկա։ Գագաթնաժողովի ժամանակ հիմնական կենտրոնացումը լինելու է «Թրամփի երթուղի միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար» կամ TRIPP անվամբ տարանցիկ և զարգացման նոր ծրագրի վրա»,- գրել է Ռաուֆօղլուն՝ շեշտելով, որ ԱՄՆ պաշտոնյաները իրեն ասել են, որ պահպանվելու է Հայաստանի ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և իրավազորությունը։
KyivPost-ում հրապարակված հոդվածում Ռաուֆօղլուն այլ մանրամասներ ևս հայտնել է։
Մասնավորապես նա նշել է, որ TRIPP-ը ռազմական կամ պաշտպանական նախաձեռնություն չէ: Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ պաշտոնյաները հստակ նշել են, որ ԱՄՆ-ն չի տրամադրում «անվտանգության խիստ երաշխիք» կամ ուժեր չի տեղակայում երթուղում: Դրա փոխարեն, ԱՄՆ-ի ներգրավվածությունը կլինի զուտ առևտրային, ընդ որում՝ ԱՄՆ-ն կստանձնի պատասխանատվություն՝ ապահովելու երթուղու անվտանգ գործունեությունը բոլոր կողմերի համար՝ բարձրակարգ օպերատորների հետ համաձայնագրերի միջոցով:
Ալեքս Ռաուֆօղլուն գրել է նաև, որ օգոստոսի 8-ին կայանալիք հանդիպմանը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կստորագրեն մի շարք կարևոր փաստաթղթեր՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ։
Ըստ նրա՝ հանդիպման արդյունքներով ՀՀ վարչապետն ու Ադրբեջանի նախագահը ստորագրելու են համատեղ հռչակագիր՝ ձևակերպելով խաղաղության հասնելու և հարաբերությունների լիարժեք կարգավորման հստակ ուղին, որն ԱՄՆ պաշտոնյաները բնութագրել են որպես «հնարավորինս անշրջելի»։
Ռաուֆօղլուն նաև գրել է, որ հանդիպման արդյունքներով նախաստորագրվելու է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնեցված խաղաղության համաձայնագրի տեքստը։
Ըստ նրա՝ ստորագրվելու է նաև համատեղ նամակ, որով կողմերը կհայտարարեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից դուրս գալու մասին։
Ալեքս Ռաուֆօղլուն հայտնել է նաև, որ ԱՄՆ-ն առանձին փոխըմբռնման հուշագրեր կստորագրի Հայաստանի ու Ադրբեջանի հետ։

No more corridor: New transit and development plan to be launched under TRIPP, preseving Armenia's sovereignty - Alex Raufoglu
Alex Raufoglu, Kyiv Post’s Washington correspondent, has provided details on the agenda of the upcoming trilateral meeting in Washington involving Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, US President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev. He also clarified what documents are expected to be signed during the meeting.
Writing on his X microblog, Raufoglu said he spoke with multiple US officials in the background about the key developments and details surrounding the peace draft.
He noted that in the context of unblocking regional communications, the so-called “corridor logic” is no longer on the table. The main focus of the summit will be a new transit and development plan called the Trump Roadmap for International Peace and Prosperity, or TRIPP.
“There is no more corridor. The main focus of the summit will be a new transit and development program called "Trump’s Roadmap for International Peace and Prosperity," or TRIPP,” Raufoglu wrote, adding that US officials have emphasized Armenia’s sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction will be preserved.
In an article published in Kyiv Post, Raufoglu provided further details.
He stressed that TRIPP is not a military or defense initiative. According to him, US officials were clear that the United States will not provide a “hard security guarantee” nor deploy forces to the route. Instead, US involvement will be strictly commercial, taking on the responsibility of ensuring that the route operates safely for all parties through agreements with “top-class operators.”
Raufoglu also noted that on Friday, August 8, Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan will sign several key documents at the White House, with President Trump as a witness.
According to him, the two leaders will sign a joint declaration outlining a clear path toward achieving peace and full normalization of relations, which US officials have described as “as close to irreversible as possible.”
He added that the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan will initial the text of a bilateral peace agreement that has been under negotiation for several months.
Raufoglu also reported that both countries will formally withdraw from the OSCE Minsk Group, which has been deemed “not helpful” and in need of a new approach.
The United States, in turn, will sign separate memoranda of understanding (MOUs) with Armenia and Azerbaijan.