Եվրախորհրդարանի պատգամավորներն Իսրայելին մեղադրում են Գազայում ցեղասպանության մեջ
Եվրախորհրդարանում սոցիալիստների, ձախերի և «կանաչների» խմբակցությունների ղեկավարները նամակ են հղել Եվրամիության ղեկավարությանը՝ Իսրայելին մեղադրելով Գազայի հատվածում ցեղասպանության մեջ և պահանջելով ԵՄ-ի կողմից շուտափույթ միջոցներ ձեռնարկել հրեական պետության նկատմամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է եվրոպական POLITICO հրատարակությունը:
«Իրավիճակն այլևս չի կարող համարվել պարզապես արտակարգ. գոյություն ունեն անհերքելի ապացույցներ, որ Գազայում կատարվում է ցեղասպանություն։ Եվրոպական հանձնաժողովը և Եվրոպական խորհուրդը մինչ օրս չեն կարողացել արձագանքել այն հրատապությամբ և վճռականությամբ, որոնք թելադրում են մեր պայմանագրերը, արժեքները և պարտավորությունները», - ասված է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենին, եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասին և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտային ուղղված նամակում:
Իսրայելի ռազմական գործողությունների հետևանքով Գազայի հատվածում զոհվածների թիվն, ըստ տեղի իշխանությունների, 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ից ի վեր գերազանցել է 61 000-ը, տուժել է ավելի քան 150 000 մարդ: Սովից և թերսնուցումից մահացածների թիվը հասել է 188-ի, նրանց թվում կա 94 երեխա։
Իսրայելը Գազայում ռազմական գործողություններ է սկսել ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների ներխուժումից հետո, որի հետևանքով Իսրայելում շուրջ 1200 մարդ է զոհվել, 250-ը՝ գերեվարվել։ ՀԱՄԱՍ-ի մոտ դեռ մնում է շուրջ 50 պատանդ, որոնցից 20-ը կարող է ողջ լինել։

Депутаты Европарламента обвиняют Израиль в геноциде, совершаемом в Газе
Лидеры фракций социалистов, левых и “зелёных” Европейского парламента направили письмо руководству ЕС, в котором обвинили Израиль в геноциде в секторе Газа и потребовали от ЕС принятия срочных мер против еврейского государства. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает европейское издание POLITICO.
“Ситуация больше не может рассматриваться как просто чрезвычайная: существуют неопровержимые доказательства, что в Газе совершается геноцид. Европейская комиссия и Европейский совет до сих пор не смогли отреагировать с той срочностью и решимостью, которые диктуют наши договоры, ценности и обязательства”, - говорится в письме, адресованном председателю Европейской комиссии Урсуле фон дер Ляйен, главе европейской дипломатии Кае Каллас и председателю Европейского совета Антониу Кошта.
По данным местных властей, число погибших в секторе Газа в результате израильских военных операций с 7 октября 2023 года превысило 61 000 человек, ранено более 150 000. Число погибших от голода и недоедания достигло 188, среди них 94 ребенка.
Израиль начал военную операцию в секторе Газа после вторжения боевиков ХАМАС, в результате которого погибло около 1200 израильтян и 250 были взяты в плен. ХАМАС до сих пор удерживает около 50 заложников, 20 из которых, возможно, еще живы.