Հարավային Կովկասում անօրինական աշխարհաքաղաքական ծրագրերն Իրանի կողմից կոշտ արձագանքի կարժանանան. Վելայաթի
Իրանի գերագույն առաջնորդի միջազգային հարցերով ավագ խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթին զգուշացրել է տարածաշրջանային և միջազգային դերակատարներին փորձեր չկատարել՝ վերակենդանացնելու, այսպես կոչված, Զանգեզուրի միջանցքի նախագիծը։ Նա ընդգծել է, որ Իրանը լուռ չի մնա իր ազգային կամ տարածաշրջանային շահերին սպառնացող որևէ վտանգի դեպքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Tehran Times-ը։
Արձագանքելով, այսպես կոչված, միջանցքի ծրագիրը խթանելու նորացված ջանքերին՝ Վելայաթին զգուշացրել է, որ Հարավային Կովկասում անօրինական աշխարհաքաղաքական փոփոխություններ պարտադրելու ցանկացած քայլ կհանգեցնի Իրանի կողմից խիստ արձագանքի։
«Իրանն անտարբեր չէ իր սեփական շահերի կամ տարածաշրջանի կայունության նկատմամբ։ Ցանկացած կառավարություն՝ լինի այն տարածաշրջանից կամ դրանից դուրս, որը կփորձի կրկնել անցյալի անհաջող փորձերը, կհանդիպի Իսլամական Հանրապետության կոշտ արձագանքին», - գրել է պաշտոնյան սոցիալական ցանցերում։

Незаконные геополитические проекты на Южном Кавказе встретят жесткую реакцию со стороны Ирана: Али Акбар Велаяти
Али Акбар Велаяти, советник Верховного лидера Ирана по международным делам, предостерёг региональных и международных игроков от попыток возродить проект так называемого “зангезурского коридора”. Он подчеркнул, что Иран не промолчит в случае любой угрозы его национальным или региональным интересам. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Tehran Times.
Комментируя возобновление усилий по продвижению проекта так называемого коридора, Велаяти предупредил, что любые попытки навязать незаконные геополитические изменения на Южном Кавказе вызовут жёсткий ответ со стороны Ирана.
“Иран неравнодушен к собственным интересам и стабильности в регионе. Напоминаю, что любое правительство в регионе или за его пределами, которое попытается повторить прежний неудачный опыт, столкнётся с жёсткой реакцией Ирана”, - написал чиновник в социальных сетях.