Հայաստանի ներկայացուցիչն արծաթե մեդալի է արժանացել Բանգկոկում անցկացված «Աշխարհագրություն» առարկայի միջազգային օլիմպիադայում
Հայաստանի ներկայացուցիչ «Քվանտ» վարժարանի 12-րդ դասարանի աշակերտուհի Սաթի Հայրապետյանը արծաթե մեդալի է արժանացել Թաիլանդի մայրաքաղաք Բանգկոկում անցկացված «Աշխարհագրություն» առարկայի 21-րդ միջազգային օլիմպիադայում:
Օլիմպիադան տեղի է ունեցել հուլիսի 26-ից օգոստոսի 1-ը, մասնակցել է 47 երկրի 179 աշակերտ. յուրաքանչյուր թիմից առավելագույնը 4 աշակերտ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից հայտնում են, որ Հայաստանի թիմը օլիմպիադայում ներկայացել է 4 մասնակցով՝ «Քվանտ» վարժարանի 12-րդ դասարանի աշակերտներ Սաթի Հայրապետյանը, Նարե Պողոսյանը և Հայկ Անտոնյանը, «Այբ» դպրոցի 12-րդ դասարան աշակերտ Վահագն Ալոյանը։
Հայաստանի թիմը ղեկավարել են Վարդան Ասատրյանը (ՀՀ ԳԱԱ, «Քվանտ» վարժարան) և Գոռ Ալեքսանյանը (ԵՊՀ):
Օլիմպիադան անցկացվել է երեք փուլով. առաջին օր՝ տեսական առաջադրանքներ, երկրորդ օր` երկու ենթափուլերից բաղկացած դաշտային հետազոտություններ և երրորդ օր՝ մուլտիմեդիայի երկու առաջադրանքներ։

Представительница Армении завоевала серебряную медаль на Международной географической олимпиаде в Бангкоке
Представительница Армении, ученица 12-го класса школы «Квантум» Сати Айрапетян, завоевала серебряную медаль на XXI Международной географической олимпиаде в Бангкоке, Таиланд.
Олимпиада проходила с 26 июля по 1 августа, в ней приняли участие 179 школьников из 47 стран. В каждой команде - не более 4 человек.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении, сборная Армении на олимпиаде состояла из 4 участников: учеников 12-го класса школы «Квантум» Сати Айрапетян, Наре Погосян и Айка Антоняна, а также ученика 12-го класса школы «Айб» Ваагна Алояна.
Армянскую команду возглавляли Вардан Асатрян (НАН РА, колледж «Квант») и Гор Алексанян (ЕГУ).
Олимпиада проходила в три этапа: первый день – теоретические задания, второй – полевые исследования, состоящие из двух подэтапов, и третий – два мультимедийных задания.