Մեծ Բրիտանիան կճանաչի Պաղեստինի Պետությունը, եթե Իսրայելը չհամաձայնի հրադադարին. Սթարմեր
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը հայտարարել է, որ Մեծ Բրիտանիան սեպտեմբերին կճանաչի Պաղեստինի Պետությունը, եթե Իսրայելը չհամաձայնի Գազայում հրադադարին և քայլեր չձեռնարկի երկարաժամկետ խաղաղության ուղղությամբ։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով AP գործակալությունը։
Սթարմերը նախարարներին հրավիրել է ամռանը հազվադեպ անցկացվող կաբինետի նիստի՝ քննարկելու համար Գազայում տիրող իրավիճակը։
«Իսրայելական կողմին հայտնել եմ, որ Մեծ Բրիտանիան կճանաչի Պաղեստինի Պետությունը մինչև ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան, եթե Իսրայելի կառավարությունը էական քայլեր չձեռնարկի Գազայի սարսափելի իրավիճակին վերջ դնելու համար, չհասնի հրադադարի, հստակ չասի, որ Արևմտյան ափում անեքսիա չի լինի և չպարտավորվի երկարատև խաղաղության գործընթացի անցնել, ինչը կապահովի երկու պետությունների լուծումը»,- ասել է Սթարմերը։
Մեծ Բրիտանիան վաղուց աջակցում է Իսրայելի կողքին գոյություն ունեցող անկախ Պաղեստինյան պետության գաղափարին, սակայն հայտարարել է, որ ճանաչումը պետք է լինի հակամարտության երկու պետությունների միջև բանակցային լուծման շրջանակում։
Պաղեստինի պետականությունը պաշտոնապես ճանաչելու ճնշումը մեծացել է, երբ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարեց, որ իր երկիրը կդառնա առաջին խոշոր արևմտյան տերությունը, որը սեպտեմբերին կճանաչի Պաղեստինի Պետությունը։

UK to recognise state of Palestine unless Israel agrees to Gaza ceasefire
The U.K. will recognize a Palestinian state in September unless Israel agrees to a ceasefire in Gaza, allows the U.N. to bring in aid and takes other steps toward long-term peace, Prime Minister Keir Starmer said Tuesday.
Starmer called ministers together for a rare summertime Cabinet meeting to discuss the situation in Gaza.
He told them that Britain will recognise a state of Palestine before the United Nations General Assembly, "unless the Israeli government takes substantive steps to end the appalling situation in Gaza, reaches a ceasefire, makes clear there will be no annexation in the West Bank, and commits to a long-term peace process that delivers a two state solution."
He also said Hamas must release all the hostages it holds, agree to a ceasefire, “accept that they will play no part in the government of Gaza, and commit to disarmament.”