Մեծ Բրիտանիան կճանաչի Պաղեստինի Պետությունը, եթե Իսրայելը չհամաձայնի հրադադարին. Սթարմեր
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը հայտարարել է, որ Մեծ Բրիտանիան սեպտեմբերին կճանաչի Պաղեստինի Պետությունը, եթե Իսրայելը չհամաձայնի Գազայում հրադադարին և քայլեր չձեռնարկի երկարաժամկետ խաղաղության ուղղությամբ։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով AP գործակալությունը։
Սթարմերը նախարարներին հրավիրել է ամռանը հազվադեպ անցկացվող կաբինետի նիստի՝ քննարկելու համար Գազայում տիրող իրավիճակը։
«Իսրայելական կողմին հայտնել եմ, որ Մեծ Բրիտանիան կճանաչի Պաղեստինի Պետությունը մինչև ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան, եթե Իսրայելի կառավարությունը էական քայլեր չձեռնարկի Գազայի սարսափելի իրավիճակին վերջ դնելու համար, չհասնի հրադադարի, հստակ չասի, որ Արևմտյան ափում անեքսիա չի լինի և չպարտավորվի երկարատև խաղաղության գործընթացի անցնել, ինչը կապահովի երկու պետությունների լուծումը»,- ասել է Սթարմերը։
Մեծ Բրիտանիան վաղուց աջակցում է Իսրայելի կողքին գոյություն ունեցող անկախ Պաղեստինյան պետության գաղափարին, սակայն հայտարարել է, որ ճանաչումը պետք է լինի հակամարտության երկու պետությունների միջև բանակցային լուծման շրջանակում։
Պաղեստինի պետականությունը պաշտոնապես ճանաչելու ճնշումը մեծացել է, երբ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարեց, որ իր երկիրը կդառնա առաջին խոշոր արևմտյան տերությունը, որը սեպտեմբերին կճանաչի Պաղեստինի Պետությունը։

Великобритания признает палестинское государство, если Израиль не согласится на прекращение огня
Премьер-министр Кир Стармер заявил, что Великобритания признает палестинское государство в сентябре, если Израиль не согласится на прекращение огня в Газе и не предпримет шаги к долгосрочному миру.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Euronews, об этом заявил во вторник на редком для летнего времени заседании кабинета министров, созванном для обсуждения ситуации в Газе.
Он сказал членам кабинета, что Британия признает государство Палестина до Генеральной Ассамблеи ООН, "если израильское правительство не предпримет существенных шагов, чтобы положить конец ужасающей ситуации в Газе, не прекратит огонь, не даст понять, что аннексии Западного берега не будет, и не возьмет на себя обязательства по долгосрочному мирному процессу, который обеспечит решение на основе двух государств".
Ситуация в Газе вызвала волну международной критики поведения Израиля в 21-месячной войне, особенно после того, как появились снимки истощенных палестинских детей на этой территории и стали широко распространяться предупреждения о надвигающемся голоде.