Թրամփը Սի Ծինփինի հետ գագաթնաժողովի չի ձգտում, բայց կարող է այցելել Չինաստան
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ չի ձգտում գագաթնաժողովի Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ, սակայն նշել է, որ կարող է այցելել Չինաստան նրա հրավերով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Սպիտակ տան ղեկավարը գրել է իր Truth Social հարթակում։
«Կեղծ լուրերը գրում են, որ ես ձգտում եմ «գագաթնաժողովի» Չինաստանի նախագահ Սիի հետ։ Դա ճիշտ չէ, ես ոչնչի չեմ ձգտում։ Գուցե, ես գնամ Չինաստան, բայց դա կլինի միայն նախագահ Սիի հրավերով, որն ուղարկվել է։ Հակառակ դեպքում՝ ոչ մի հետաքրքրություն», - գրել է Թրամփը։
Իր հերթին, Reuters գործակալությունը հաղորդում է, որ երկու ղեկավարների օգնականները քննարկել են նրանց միջև հնարավոր հանդիպումը, որը կարող է տեղի ունենալ այս տարի ավելի ուշ, Դոնալդ Թրամփի՝ Ասիա ուղևորության ժամանակ։
Գործակալության աղբյուրները հայտնել են, որ հանդիպումը կարող է տեղի ունենալ Ասիական և խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական խորհրդի գագաթնաժողովի ժամանակ, որը տեղի է ունենալու Հարավային Կորեայում հոկտեմբերի 30-ից նոյեմբերի 1-ը։
Հուլիսի 28-ին Ստոկհոլմում մեկնարկել է ԱՄՆ-Չինաստան առևտրային բանակցությունների երրորդ փուլը, որտեղ կարող են նաև հող նախապատրաստել երկու ղեկավարների հանդիպման համար։

Трамп не стремится к саммиту с Си Цзиньпином, но может посетить Китай
Президент США Дональд Трамп заявил, что не стремится к саммиту с председателем КНР Си Цзиньпином, но отметил, что может посетить Китай по его приглашению. Как сообщает «Арменпресс», глава Белого дома написал об этом на своей платформе Truth Social.
«В фейковых новостях утверждается, что я стремлюсь к «саммиту» с председателем КНР Си. Это неправда, я ни к чему не стремлюсь. Я могу поехать в Китай, но только по приглашению председателя Си, которое уже направлено. В противном случае никакого интереса», — написал Трамп.
В свою очередь, агентство Reuters сообщает, что помощники двух лидеров обсуждали возможную встречу, которая может состояться в конце этого года во время поездки Дональда Трампа по Азии.
Источники агентства сообщили, что встреча может состояться во время саммита Азиатско-Тихоокеанского экономического сотрудничества, который пройдёт в Южной Корее с 30 октября по 1 ноября.
Третий раунд торговых переговоров между США и Китаем стартовал в Стокгольме 28 июля, что также может проложить путь ко встрече двух лидеров.