Թրամփը Սի Ծինփինի հետ գագաթնաժողովի չի ձգտում, բայց կարող է այցելել Չինաստան
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ չի ձգտում գագաթնաժողովի Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ, սակայն նշել է, որ կարող է այցելել Չինաստան նրա հրավերով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Սպիտակ տան ղեկավարը գրել է իր Truth Social հարթակում։
«Կեղծ լուրերը գրում են, որ ես ձգտում եմ «գագաթնաժողովի» Չինաստանի նախագահ Սիի հետ։ Դա ճիշտ չէ, ես ոչնչի չեմ ձգտում։ Գուցե, ես գնամ Չինաստան, բայց դա կլինի միայն նախագահ Սիի հրավերով, որն ուղարկվել է։ Հակառակ դեպքում՝ ոչ մի հետաքրքրություն», - գրել է Թրամփը։
Իր հերթին, Reuters գործակալությունը հաղորդում է, որ երկու ղեկավարների օգնականները քննարկել են նրանց միջև հնարավոր հանդիպումը, որը կարող է տեղի ունենալ այս տարի ավելի ուշ, Դոնալդ Թրամփի՝ Ասիա ուղևորության ժամանակ։
Գործակալության աղբյուրները հայտնել են, որ հանդիպումը կարող է տեղի ունենալ Ասիական և խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական խորհրդի գագաթնաժողովի ժամանակ, որը տեղի է ունենալու Հարավային Կորեայում հոկտեմբերի 30-ից նոյեմբերի 1-ը։
Հուլիսի 28-ին Ստոկհոլմում մեկնարկել է ԱՄՆ-Չինաստան առևտրային բանակցությունների երրորդ փուլը, որտեղ կարող են նաև հող նախապատրաստել երկու ղեկավարների հանդիպման համար։

Trump says he is not seeking summit with Xi, but may visit China
U.S. President Donald Trump said on Tuesday that he was not seeking a summit with Chinese President Xi Jinping, but added that he may visit China at Xi's invitation, which Trump said had been extended, Reuters reported.
"I may go to China, but it would only be at the invitation of President Xi, which has been extended. Otherwise, no interest!," Trump said on Truth Social.
Aides to Trump and Xi have discussed a potential meeting between the leaders during a trip by the U.S. president to Asia later this year, Reuters reported citing sources.
While plans for a meeting have not been finalized, discussions on both sides of the Pacific have included a possible Trump stopover around the time of the Asia-Pacific Economic Cooperation summit in South Korea or talks on the sidelines of the October 30-November 1 event, sources told Reuters.