Կամբոջան և Թաիլանդը հուլիսի 29-ից հրադադար կհաստատեն
Մալայզիայի վարչապետ Անվար Իբրահիմը հայտարարել է, որ Կամբոջայի և Թաիլանդի ղեկավարները համաձայնության են եկել անհապաղ ու առանց նախապայմանների հրադադարի հաստատման հարցի շուրջ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Associated Press գործակալությունը։
Մալայզիայի մայրաքաղաք Կուալա Լումպուրում անցկացվող բանակցությունների արդյունքներով որոշվել է, որ հրադադարն ուժի մեջ կմտնի հուլիսի 29-ից։
Հանդիպման ավարտին հրավիրված ասուլիսի ժամանակ Կամբոջայի վարչապետ Հուն Մանեն հայտնել է, որ ռազմական գործողությունների հետևանքով կան ինչպես զոհեր ու վիրավորներ, այնպես էլ մեծաթիվ փախստականներ երկու կողմերում էլ։ «Ընդհանուր առմամբ երկու կողմում կա 300 հազար փախստական։ Կամբոջայի կողմից կա 140 հազար, իսկ Թաիլանդի կողմից՝ 160 հազար»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ Թաիլանդի կառավարությունից հայտնել էին, որ Կամբոջային սահմանակից տարածքներում զինված հակամարտության հետևանքով զոհվել է առնվազն 14 քաղաքացիական անձ և 8 զինծառայող, ևս 140 մարդ վիրավորվել է։
Հուլիսի 24-ի առավոտյան Կամբոջա-Թաիլանդ սահմանի երկայնքով տեղի էին ունեցել զինված բախումներ։
Թաիլանդի ԱԳՆ-ից մեղադրել էին Կամբոջային սահմանային հատվածներում ականներ տեղադրելու մեջ, ինչի հետևանքով վերջին օրերին ուժել էին Թաիլանդի բանակի ներկայացուցիչները։ ԱԳՆ-ից հայտնել էին նաև Կամբոջայում իրենց դեսպանին հետ կանչելու մասին՝ խնդրելով այդ երկրին համապատասխանաբար հետ կանչել Թաիլանդում իրենց դեսպանին։
Կամբոջայի և Թաիլանդի միջև վեճն ավելի քան հարյուր տարվա պատմություն ունի և սկսվել է այն պահից, ինչ երկու երկրների միջև ֆրանսիական օկուպացիայից հետո գծվել են սահմանները։ Իրավիճակը լարվել էր 2008 թվականին, երբ Կամբոջան փորձեց վիճարկելի տարածքում գտնվող 11-րդ դարի տաճարը գրանցել որպես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության վայր։ Այս քայլը լուրջ դիմադրության արժանացավ Թաիլանդի կողմից։
Տարիների ընթացքում կողմերի միջև ժամանակ առ ժամանակ վերսկսված բախումները զոհերի պատճառ են դարձել երկու կողմերում էլ։
Վերջին երկու ամսում երկրները սահմանային սահմանափակումներ էին սահմանել մեկը մյուսի համար։ Կամբոջան արգելել էր Թաիլանդից այնպիսի ապրանքների ներմուծումը, ինչպիսիք են մրգերն ու բանջարեղենները, ինչպես նաև դադարեցրել էր էլեկտրաէներգիայի և համացանցի ծառայությունների ներմուծումը։

Камбоджа и Таиланд объявят о прекращении огня с 29 июля
Премьер-министр Малайзии Анвар Ибрагим заявил, что лидеры Камбоджи и Таиланда договорились о немедленном и безоговорочном прекращении огня. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Associated Press.
Решение о прекращении огня вступит в силу 29 июля после переговоров в столице Малайзии Куала-Лумпуре.
На пресс-конференции по итогам встречи премьер-министр Камбоджи Хун Манет заявил, что есть жертвы и раненые, а также большое количество беженцев с обеих сторон. «С обеих сторон находится 300 000 беженцев. 140 000 — с камбоджийской стороны и 160 000 — с тайской», — сказал он.
Ранее правительство Таиланда сообщило, что в результате вооруженного конфликта на границе с Камбоджей погибли по меньшей мере 14 мирных жителей и 8 военнослужащих, а 140 получили ранения.
Утром 24 июля на границе Камбоджи и Таиланда произошли вооруженные столкновения.
МИД Таиланда обвинил Камбоджу в установке мин в приграничных районах, в результате чего в последние дни представители тайской армии были вынуждены покинуть страну. МИД также сообщил об отзыве своего посла в Камбодже и потребовал от этой страны соответственно отозвать своего посла из Таиланда.
Спор между Камбоджей и Таиландом имеет более чем вековую историю и начался с установления границ между двумя странами после французской оккупации. Напряженность возросла в 2008 году, когда Камбоджа попыталась зарегистрировать в качестве объекта Всемирного наследия ЮНЕСКО храм XI века на спорной территории. Этот шаг встретил решительное сопротивление со стороны Таиланда.
На протяжении многих лет спорадические столкновения между сторонами приводили к жертвам с обеих сторон.
За последние два месяца страны ввели пограничные ограничения друг на друга. Камбоджа запретила импорт таких товаров, как фрукты и овощи, из Таиланда, а также приостановила подачу электроэнергии и интернета.