Ռուս-ադրբեջանական հարաբերություններում հիմա հեշտ շրջան չէ. Զախարովա
Ադրբեջանում պահվող Ռուսաստանի քաղաքացիների ազատ արձակումը դրականորեն կազդի երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Հիմա Ադրբեջանի հետ երկկողմ հարաբերություններում իսկապես, մեղմ ասած, հեշտ շրջան չէ։ Ռուսաստանը նպատակաուղղված է այն չերկարացնել։ Մենք շուտափույթ կարգավորման հույս ունենք։ Այդ ճանապարհին նշանակալի քայլ կլիներ ազատ արձակումը Ռուսաստանի քաղաքացիների, որոնք շարունակում են ադրբեջանական իշխանությունների կողմից անազատության մեջ պահվել»,- ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, հայտարարել է Զախարովան։
Հունիսի 30-ին Ադրբեջանի ներքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ իրավապահ մարմինները գործողություն են իրականացնում «Sputnik Ադրբեջան» լրատվական գործակալության գրասենյակում: Ավելի ուշ նախարարությունում հայտնել են գործակալության գրասենյակում մի քանի անձանց, այդ թվում՝ «Sputnik Ադրբեջան»-ի ղեկավար Իգոր Կարտավիխի և գլխավոր խմբագիր Եվգենի Բելոուսովի ձերբակալության մասին: Հուլիսի 1-ին Բաքվի շրջանային դատարանը Կարտավիխին և Բելոուսովին կալանավորել է չորս ամսով: «Sputnik Ադրբեջանի» լրագրողներին առաջադրվել են մեղադրանքներ Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի «Խարդախություն՝ խոշոր վնասի պատճառմամբ», «Անօրինական ձեռնարկատիրություն՝ խոշոր չափի եկամտի ստացմամբ», «Հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված ունեցվածքի  օրինականացում» հոդվածներով։
Sputnik-ի խմբագրությունում հայտնել են, որ Ադրբեջանում աշխատելու ոչ մի պաշտոնական արգելք չեն ստացել, ընթացել է երկխոսություն աշխատանքային խմբերի մակարդակով հնարավոր տարաձայնությունների կարգավորման համար։
Բաքուն կալանավորել է նաև մի քանի այլ ռուսաստանցիների՝ նրանց մեղադրելով կազմակերպված հանցավոր խմբավորման մաս կազմելու և Իրանից թմրանյութերի մաքսանենգության մեջ։
Մինչ այդ Եկատերինբուրգում ՌԴ իրավապահները ձերբակալել էին մի քանի ադրբեջանցիների, որոնք մեղադրվում են 2001, 2010, 2011 թվականներին էթնիկ հանցավոր խմբի կազմում պատվիրված սպանություններին և սպանության փորձերին մասնակցելու մեջ. նրանցից երկուսը մահացել էին։

В российско-азербайджанских отношениях сейчас непростой период - Захарова
Освобождение удерживаемых в Азербайджане граждан России положительно скажется на нормализации отношений между двумя странами. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявила на брифинге официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«Сейчас действительно, мягко говоря, непростой период в двусторонних отношениях с Азербайджаном. Россия полна решимости не продлевать его. Мы надеемся на скорейшую нормализацию. Важным шагом на этом пути станет освобождение граждан России, которые продолжают находиться в заключении у азербайджанских властей», — заявила Захарова, сообщает ТАСС.
30 июня МВД Азербайджана сообщило о проведении правоохранительными органами спецоперации в офисе информационного агентства «Sputnik Азербайджан». Позднее ведомство сообщило о задержании в офисе агентства нескольких человек, включая руководителя Sputnik Азербайджан Игоря Картавыха и главного редактора Евгения Белоусова.
1 июля Бакинский районный суд приговорил Картавых и Белоусова к четырём месяцам лишения свободы. Журналистам Sputnik Азербайджан предъявлены обвинения по статьям Уголовного кодекса Азербайджана: «Мошенничество, повлекшее крупный ущерб», «Незаконное предпринимательство, совершенное с доходом в особо крупном размере» и «Легализация имущества, приобретённого преступным путём».
Редакция Sputnik сообщила, что официального запрета на работу в Азербайджане им не поступало, и что ведётся диалог на уровне рабочих групп для урегулирования возможных разногласий.
В Баку также были задержаны ещё несколько россиян, обвиняемых в участии в организованной преступной группировке и контрабанде наркотиков из Ирана.
Ранее российские правоохранительные органы в Екатеринбурге задержали нескольких азербайджанцев, обвиняемых в участии в убийствах и покушениях на убийства, совершенных по заказу этнической преступной группировки в 2001, 2010 и 2011 годах; двое из них скончались.