ԵՄ-ն մտադիր է բարձրացնել կարճաժամկետ վիզա չունեցող զբոսաշրջիկների համար մուտքի վճարները
Եվրոպական հանձնաժողովն առաջարկել է եռապատկել ETIAS համակարգի շրջանակում ԵՄ երկրներ ճանապարհորդելու թույլտվության վճարը՝ դրա համար սահմանելով 20 եվրո։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Euronews-ը։
Առանց վիզայի ճանապարհորդությունը հասանելի կլինի 2026 թվականի վերջին եռամսյակից՝ Եվրոպական ճանապարհորդական տեղեկատվության և թույլտվության համակարգի (ETIAS) միջոցով դեպի 30 եվրոպական երկրներ, մասնավորապես՝ ԵՄ բոլոր անդամ պետություններ՝ բացառությամբ Իռլանդիայի, ինչպես նաև Իսլանդիա, Նորվեգիա, Լիխտենշտեյն և Շվեյցարիա։
ETIAS-ի թույլտվությունը պահանջվում է այս երկրներում կարճաժամկետ (մինչև 90 օր) մնալու համար վիզայից ազատված երկրների՝ Մեծ Բրիտանիայի, ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Բրազիլիակի և Ավստրալիայի քաղաքացիների համար։ ETIAS վճարներից ստացված միջոցները կփոխանցվեն ԵՄ բյուջե։
Այժմ դիմորդների համար առանց վիզայի մուտքի վճարը կազմում է 7 եվրո: Բացառություն է արվում դիմումի ներկայացման պահին 18 տարեկանից փոքր կամ 70 տարեկանից բարձր անձանց համար: Այնուամենայնիվ Եվրոպական հանձնաժողովն այժմ մտադիր է գրեթե եռապատկել վճարը՝ բյուջե լրացուցիչ միջոցներ ներգրավելու համար:

EU seeks to triple entry fee for short-term visa-exempt visitors
The European Commission proposes a €20 fee for non-EU citizen arrivals to raise more 'own resources' for the EU budget.
The European Commission has proposed bumping the fee for visa-exempt travellers arriving in the bloc for short stays from €7 to €20, a senior EU official has confirmed, Euronews reported.
Visa exempt travel is set to be available from the last quarter of 2026 through the “European Travel Information and Authorisation System” (ETIAS) to 30 European countries—namely, all EU member states except Ireland, plus Iceland, Norway, Liechtenstein, and Switzerland.
An ETIAS authorisation is required for short-term stays (up to 90 days) in these countries by nationals of visa-exempt states such as the UK, US, Canada, Brazil, and Australia.
The new ETIAS fee system will be assigned to the EU budget.
Currently, the cost for visa exempt arrival is set at €7 for applicants, with exemptions for those under 18 or over 70 years old at the time of application.