Աբու Դաբիում Ադրբեջանի նախագահի հետ բանակցությունները կարող են դրական արդյունքներ ունենալ. Փաշինյան
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գոհունակություն է արտահայտել հուլիսի 10-ին Աբու Դաբիում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ունեցած բանակցությունների կապակցությամբ՝ հավելելով, որ դրանք կարող են դրական արդյունքներ ունենալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասել է հուլիսի 16-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Վարչապետ Փաշինյանն, այդուհանդերձ, նշեց, որ չէր ցանկանա, որ Աբու Դաբիի այդ հանդիպումը ֆետիշացվի կամ նսեմացվի։
«Ես այսօր մտածում էի, որ Աբու Դաբին առաջին դեպքն էր, որ երկու կողմերը նախապես իրար հետ քննարկել են, որոշել են, որ ինչ-որ մի տեղ հանդիպելու են և խոսելու են։ Տիրանայում մենք խոսել ենք, դա մամուլում ներկայացվում էր նեգատիվ լույսի ներքո, բայց ես եմ նախաձեռնել այդ խոսակցությունը։ Պարզվել է, որ կա հետաքրքրություն ավելի մանրամասն խոսելու, ես էլ ասել եմ՝ դե եկեք պայմանավորվենք, պայմանավորվել ենք, հանդիպել ենք»,-ներկայացրեց վարչապետը։
Անդրադառնալով հարցին, թե ո՞վ է որոշել, որ հենց Աբու Դաբիում անցկացվի հանդիպումը՝ վարչապետը նշեց, որ նախորդիվ և՛ հեռախոսազրույցի ընթացքում, և՛ հատուկ այդ հարցով ԱՄԷ նախագահի բանագնացի՝ Հայաստան ժամանման ժամանակ եղել է ԱՄԷ նախագահի ուղերձ այն մասին, որ եթե Հայաստանն ու Ադրբեջանն ունենան հարթակի կարիք, ապա իրենք առանց միջնորդական դերի հավակնության ամեն ինչ կկազմակերպեն։
«Ես ուզում եմ ԱՄԷ նախագահին շնորհակալություն հայտնել մեզ աջակցելու, բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։ Աբու Դաբիում դրական խոսակցություն է եղել, որը կարող է ունենալ դրական արդյունքներ։ Ի՞նչ արդյունքներ. ես դրա մասին հիմա խոսելը ճիշտ չեմ համարում։ Եթե լինեն դրական արդյունքներ, կտեսնեք։ Այնպես չի, որ հստակ բան ենք պայմանավորվել, եղել են գաղափարներ։ Պարզվել է, որ այդ գաղափարների մեջ կան մի քանիսը, որոնց կողմերը դրական են վերաբերում։ Հիմա կողմերը կարող է 5 օրից մտածեն, որ դրանք այնքան էլ դրական չեն, կամ մտածեն, որ ավելի դրական դառնա վերաբերմունքը։ Այնպես չէ, որ երկաթյա պայմանավորվածություն է եղել, որոշակի ըմբռնում է եղել։ Ես հույս ունեմ, որ մենք այս ֆորմատով կշարունակենք մեր խոսակցությունը Աբու Դաբիում կամ որևէ այլ տեղ»,-նշեց Փաշինյանը։

Переговоры с президентом Азербайджана в Абу-Даби могут привести к положительным результатам - Пашинян
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян выразил удовлетворение переговорами с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Абу-Даби 10 июля, добавив, что они могут привести к положительным результатам.
Как сообщает «Арменпресс», Пашинян заявил об этом на пресс-конференции 16 июля.
Премьер-министр, однако, отметил, что не хотел бы, чтобы встреча в Абу-Даби фетишизировалась или, наоборот, принижалась.
«Сегодня я думал, что Абу-Даби — это первый случай, когда стороны обсудили друг с другом и решили встретиться где-нибудь и поговорить. Мы говорили в Тиране, в прессе это было представлено в негативном свете, но я инициировал этот разговор. Оказалось, что есть заинтересованность в более детальном разговоре, и я сказал: «Ну что ж, давайте договоримся, мы договорились, мы встретились», — заявил премьер-министр.
Касаясь вопроса о том, кто принял решение о проведении встречи в Абу-Даби, премьер-министр отметил, что как во время предыдущего телефонного разговора, так и во время визита спецпредставителя президента ОАЭ в Армению именно по этому вопросу, президент ОАЭ передал нам, что если Армении и Азербайджану нужна площадка, он всё организует, не претендуюя на роль посредника.
«Хочу поблагодарить президента ОАЭ за поддержку, за организацию на высоком уровне. В Абу-Даби состоялся позитивный разговор, который может привести к положительным результатам. Каким? Я не считаю правильным сейчас об этом говорить. Если будут положительные результаты, вы увидите. Дело не в том, что мы договорились о чём-то конкретном, были идеи. Оказалось, что есть несколько таких идей, к которым стороны относятся положительно. Теперь, через 5 дней, стороны могут подумать, что они настроены не так позитивно, или, возможно, что отношение должно стать более позитивным. Дело не в том, что было железное соглашение, а в том, что было определённое взаимопонимание. Надеюсь, что мы продолжим нашу беседу в этом формате в Абу-Даби или где-то еще», — отметил Пашинян.