Վարչապետը հայտնեց, որ ԼՂ հակամարտության բանակցային փաթեթների հրապարակման գործընթացը ենթարկվում է համապարփակ գնահատման
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն առնչվող բանակցային փաթեթների հրապարակման գործընթացը ենթարկվում է համապարփակ գնահատման՝ պետական շահերին հնարավոր վնասի տեսանկյունից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ես ոչ մի սահմանափակում չեմ տեսնում։ Ամիսներ առաջ հանձնարարել եմ, որ փաստաթղթերը գույքագրվեն, կարգի բերվեն։ Այժմ կատարվում է համապարփակ վերլուծություն՝ պարզելու՝ արդյոք պետական անվտանգության հետ առնչվող թեմաներ կա՞ն, թե՞ ոչ։ Պետք է հասկանալ՝ տվյալ տեղեկատվության հրապարակումը որքանով կարող է վնասել Հայաստանի պետական շահերին»,- ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ բանակցային գործընթացի վերաբերյալ հանրությունը, ըստ էության, արդեն իսկ տեղեկացված է․
«Ես Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողովում, հարցազրույցներում, բանավեճերի ժամանակ բազմիցս անդրադարձել եմ այս թեմային։ Ճիշտ կլիներ, եթե նախկին ղեկավարները գային բանավեճի և հանրությանը ներկայացնեին իրենց դիրքորոշումները։ Բայց նույնիսկ խորհրդարանում նրանց ներկայացուցիչների բարձրացրած հարցերի համատեքստում եղել են լուրջ քննարկումներ, և բավականին բան արդեն բացահայտվել է»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետը հավելել է, որ բանակցային փաթեթները հրապարակելու շուրջ քննարկումները և ուսումնասիրությունները շարունակվում են, և առաջիկայում կձևավորվի հստակ եզրակացություն։

Процесс публикации переговорных пакетов по урегулированию нагорно-карабахского конфликта предполагает всестороннюю оценку – премьер-министр Армении
Процесс публикации переговорных пакетов по урегулированию нагорно-карабахского конфликта предполагает всестороннюю оценку с точки зрения возможного ущерба государственным интересам.
Как сообщает Арменпресс, об этом премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня на пресс-конференции.
«Я не вижу никаких ограничений. Несколько месяцев назад я поручил провести инвентаризацию и привести документы в порядок. Сейчас проводится всесторонний анализ, чтобы выяснить, есть ли в них темы, связанные с государственной безопасностью. Необходимо понять, в какой степени публикация этой информации может нанести ущерб государственным интересам Армении», — сказал Пашинян.
По его словам, общественность, по сути, уже проинформирована о ходе переговорного процесса.
«Я неоднократно поднимал эту тему в Следственном комитете Национального собрания, в интервью, во время дебатов. Было бы правильно, если бы бывшие лидеры пришли на дебаты и представили свои позиции общественности. Но даже в контексте вопросов, поднятых их представителями в парламенте, были серьёзные обсуждения, и довольно многое уже стало известно», — подчеркнул Пашинян.
Премьер-министр добавил, что обсуждения и исследования по публикации переговорных пакетов продолжаются, и чёткий вывод будет сделан в ближайшее время.