Լավրովը հանդիպում է ունեցել Սի Ծինփինի հետ
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Թիենծինում հանդիպում է ունեցել Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ, կողմերը քննարկել են Մոսկվայի և Պեկինի հարաբերությունների զարգացումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ի թղթակիցը։
Հուլիսի 15-ին Թիենծինում անցկացվում է Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը։
Չինաստանի ղեկավարը զրուցել է միջոցառմանը մասնակցող բոլոր նախարարների հետ։ Ավելի ուշ նա առանձին բանակցություններ է վարել Լավրովի գլխավորած ռուսական պատվիրակության հետ։ Լավրովը Սի Ծինփինին է փոխանցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ուղերձը։
ՉԺՀ-ի նախագահը Մոսկվային և Պեկինին կոչ է արել շարունակել իրականացնել ձեռք բերված համաձայնագրերի կատարումը, պաշտպանել երկու երկրի անվտանգությունը և զարգացման շահերը, ամրապնդել փոխադարձ աջակցությունը և համագործակցությունը բազմակողմ հարթակներում, ինչպիսին է ՇՀԿ-ն։
Բացի այդ, Սերգեյ Լավրովը և Սի Ծինփինը քննարկել են Վլադիմիր Պուտինի՝ Չինաստան այցի նախապատրաստումը՝ ՇՀԿ-ի գագաթնաժողովին մասնակցելու համար։
Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունը միջազգային կազմակերպություն է, որը հիմնվել է 2001 թվականին։ Նրա կազմի մեջ են մտնում Հնդկաստանը, Իրանը, Ղազախստանը, Չինաստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը, Տաջիկստանը, Պակիստանը, Ուզբեկստանը և Բելառուսը։ Դիտորդ երկրներն են Աֆղանստանը և Մոնղոլիան, գործընկեր երկրները՝ Հայաստանը, Ադրբեջանը, Թուրքիան, Կամբոջան, Նեպալը, ԱՄԷ-ն և Շրի Լանկան:

Лавров встретился с Си Цзиньпином
Министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров встретился в Тяньцзине с председателем КНР Си Цзиньпином. Стороны обсудили развитие отношений Москвы и Пекина. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил корреспондент РИА Новости.
15 июля в Тяньцзине проходит заседание глав МИД государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).
Китайский лидер пообщался со всеми министрами, участвующими в заседании. Позднее он провел отдельные переговоры с российской делегацией во главе с Лавровым. Лавров передал Си Цзиньпину послание президента России Владимира Путина.
Председатель КНР призвал Москву и Пекин продолжать реализацию достигнутых договоренностей, защищать интересы безопасности и развития двух стран, а также укреплять взаимную поддержку и сотрудничество на многосторонних площадках, таких как ШОС.
Сергей Лавров и Си Цзиньпин также обсудили вопросы подготовки визита Владимира Путина в Китай для участия в саммите ШОС.
Шанхайская организация сотрудничества (ШОС) - международная организация, основанная в 2001 году. В её составе Индия, Иран, Казахстан, Китай, Кыргызстан, Россия, Таджикистан, Пакистан, Узбекистан и Беларусь. Странами-наблюдателями являются Афганистан и Монголия, странами-партнёрами - Армения, Азербайджан, Турция, Камбоджа, Непал, ОАЭ и Шри-Ланка.