Ռյուտեն բացատրել է՝ ինչու է ԱՄՆ-ն Ուկրաինային զենք մատակարարում ՆԱՏՕ-ի միջոցով
Ամերիկյան զենքն Ուկրաինային կմատակարարվի ՆԱՏՕ-ի երկրների միջոցով, ինչը դաշինքի գլխավոր քարտուղարն արդար է համարում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն թեման քննարկել է Fox News-ին տված հարցազրույցում։
Լրագրողը հարց է ուղղել Ռյուտեին, թե ինչու ԱՄՆ-ն զենքը Կիևին չի տալիս ուղղակիորեն, այլ դա անում է եվրոպական երկրների և ՆԱՏՕ-ի միջոցով։
«Կա երկու պատճառ։ Առաջինը լոգիստիկան է, իսկ ՆԱՏՕ-ն լոգիստիկայից լավ է ։ Զենքը Ուկրաինային կմատակարարվի այնպես, որ դրանք հնարավոր լինի լավագույնս օգտագործել։ Ամեն ինչ փաթեթավորված է հավաքածուներում շատ հարմար՝ առավելագույն արդյունավետության հասնելու համար», - ասել է Ռյուտեն։
Նա հավելել է, որ երկրորդ պատճառը ֆինանսավորումն է։
«Նախագահն ինձ ասաց. «Մարկ, մենք ուզում ենք այս զենքը տալ Ուկրաինային, որպեսզի նրանք կարողանան պաշտպանվել Ռուսաստանից։ Բայց դուք՝ եվրոպացիներդ, պետք է վճարեք դրա համար»։ Կարծում եմ՝ դա արդար է», - ասել է դաշինքի գլխավոր քարտուղարը՝ հավելելով, որ եվրոպացիները պատասխանատվություն են ստանձնում և վճարում այդ զենքերի համար։

Рютте объяснил, почему США поставляют оружие Украине через НАТО
Американское оружие будет поставляться на Украину через страны НАТО. Генеральный секретарь альянса считает это справедливым. Как сообщает «Арменпресс», генеральный секретарь НАТО Марк Рютте обсудил эту тему в интервью Fox News.
Журналист спросил Рютте, почему США не поставляют оружие Киеву напрямую, а делают это через европейские страны и НАТО.
«Есть две причины. Первая — логистика, а НАТО лучше справляется с логистикой. Оружие будет поставляться на Украину таким образом, чтобы его можно было использовать наилучшим образом. Всё упаковано в очень удобные комплекты для достижения максимальной эффективности», — сказал Рютте.
Он добавил, что вторая причина — финансирование.
«Президент сказал мне: «Марк, мы хотим передать это оружие Украине, чтобы она могла защищаться от России. Но вы, европейцы, должны за это платить. Я думаю, это справедливо»», — сказал генеральный секретарь альянса, добавив, что европейцы берут на себя ответственность и платят за это оружие.
14 июля, во время встречи с генеральным секретарём НАТО Марком Рютте в Белом доме, Дональд Трамп заявил, что даёт российскому руководству 50 дней на достижение мирного соглашения с Украиной. В противном случае президент США пригрозил ввести дополнительные пошлины в размере 100% для торговых партнёров России. Трамп также одобрил планы поставок зенитно-ракетных комплексов Patriot на Украину через НАТО.