Թրամփն աննախադեպ երկրորդ պետական այցով կմեկնի Մեծ Բրիտանիա
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պաշտոնապես ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ 3-րդի հրավերը՝ աննախադեպ երկրորդ պետական այց կատարելու Միացյալ Թագավարություն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն՝ վկայակոչելով Բուքինգհեմյան պալատի հաղորդագրությունը:
Այցը տեղի կունենա սեպտեմբերի 17-19-ը: ԱՄՆ նախագահին կուղեկցի առաջին տիկին Մելանյա Թրամփը: Նրանց կընդունեն Վինձորի ամրոցում, քանի որ Բուքինգհեմյան պալատում վերանորոգման աշխատանքներ են ընթանում:
Թրամփն առաջին անգամ պետական այցով Մեծ Բրիտանիայում եղել է իր առաջին նախագահության ընթացքում՝ 2019 թվականին, երբ նրան ընդունել էր Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ 2-րդը:
BBC-ն նշում է, որ որպես կանոն երկրորդ ժամկետում նախագահներին պետական այցով Բրիտանիա չեն հրավիրում. նրանք ներկա են գտնվում միապետի հետ ճաշկերույթի կամ թեյախմության:
Չարլզ 3-րդի հրավերը Դոնալդ Թրամփին փոխանցել էր Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը, երբ փետրվարին այցելել էր Սպիտակ տուն:

Trump will be hosted by King at Windsor during second state visit
Donald Trump has formally accepted an invitation from King Charles III to join him and Queen Camilla for an unprecedented second state visit, Buckingham Palace has said, according to BBC.
The US president will be accompanied by his wife, First Lady Melania Trump, for the trip - which is set to take place from 17 to 19 September - and will be hosted at Windsor Castle.
The location for the state visit was chosen as the typical venue, Buckingham Palace, continues to undergo renovations.
Trump was hosted by Queen Elizabeth II for his first state visit in 2019 during his first term in office.
Traditionally, second-term presidents are not offered a state visit and have instead been invited for tea or lunch with the monarch.
A full programme of events has not yet been announced but, like all visits of this kind, it will include a full ceremonial welcome and a state banquet in St George's Hall in Windsor Castle.