Ռուբիոն «կառուցողական և դրական» հանդիպում է ունեցել Չինաստանի արտգործնախարարի հետ
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հուլիսի 11-ին Կուալա Լումպուրում ԱՍԵԱՆ-ի գծով խորհրդակցությունների շրջանակներում հանդիպում է անցկացրել Չինաստանի արտգործնախարար Վան Իի հետ՝ այն որակելով որպես «կառուցողական և դրական»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ Ռուբիոյի զրույցը հեռարձակվել է CNBC-ով։
«Մենք շատ կառուցողական հանդիպում ունեցանք: Իհարկե, մենք երկու մեծ և հզոր երկրներ ենք։ Միշտ կլինեն թեմաներ, որոնց շուրջ մենք համաձայն չենք լինի: Բայց կարծում եմ, որ կան հնարավոր համագործակցության ոլորտներ: Կարծում եմ, որ դա շատ կառուցողական և դրական հանդիպում էր: Մենք շատ անելիքներ ունենք», - ասել է Ռուբիոն։
Պետքարտուղարը հավելել է, որ Միացյալ Նահանգների և Չինաստանի երկկողմ հարաբերություններում մնում են խնդիրներ, որոնք լուծում են պահանջում: Նրա կարծիքով՝ երկու կողմերն էլ պետք է լինեն մշտական կապի մեջ և որոնեն կուտակված հակասությունների լուծման ուղիներ, քանի որ «այլ բան պարզապես հնարավոր չէ»:
Ռուբիոն հայտնել է՝ ուրախ է, որ այդ հանդիպումը տեղի ունեցավ։ Նա հավելել է, որ դեռ անհրաժեշտ է շատ աշխատանք կատարել։
Ընդ որում, Ռուբիոն ընդգծել է, որ իր հանդիպումը Վան Իի հետ չի ներկայացրել պաշտոնական բանակցություններ։ Նա նշել է, որ դա իր առաջին անձնական հանդիպումն էր ՉԺՀ արտաքին գործերի նախարարի հետ, որը կարևոր էր անցկացնել հետագայում անձնական կապերի հաստատման և ամրապնդման համար։
«Խոսքն ավելի շատ կառուցողական հիմքի հաստատման մասին էր, որը ելակետ ընդունելով՝ մենք կկարողանանք երկխոսություն վարել ինչպես առևտրի, այնպես էլ այլ հարցերի շուրջ», - նշել է ԱՄՆ պետքարտուղարը։
Հուլիսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանն իր կաբինետի նիստում հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգների և Չինաստանի միջև հարաբերությունները վերջին ժամանակներս բարելավվել են, և Պեկինը արդարացիորեն է վարվում Վաշինգտոնի նկատմամբ առևտրի ոլորտում:

Рубио провел “конструктивную и позитивную” встречу с министром иностранных дел Китая
Госсекретарь США Марко Рубио 11 июля на саммите АСЕАН в Куала-Лумпуре встретился с министром иностранных дел Китая Ван И. Он назвал встречу “конструктивной и позитивной”. Как сообщает “Арменпресс”, беседа Рубио с журналистами после встречи транслировалась на телеканале CNBC.
“У нас была очень конструктивная встреча. Конечно, мы две большие и могущественные страны, всегда будут темы, по которым мы будем не согласны. Но я считаю, что есть потенциальные сферы для сотрудничества. Я считаю, это была очень конструктивная и позитивная встреча. Нам предстоит многое сделать”, - сказал Рубио.
Госсекретарь добавил, что в двусторонних отношениях между США и Китаем всё ещё есть вопросы, требующие решения. По его мнению, обе стороны должны постоянно поддерживать связь и искать пути разрешения накопившихся противоречий, потому что “иное просто невозможно”.
Рубио подчеркнул, что его встреча с Ван И носила не формальный характер. Он отметил, что это была его первая личная встреча с главой МИД Китая, что важно для дальнейшего установления и укрепления межличностных связей.
“Речь больше шла про установление конструктивной базы, отталкиваясь от которой мы могли бы вести диалог как по вопросам торговли, так и по другим”, - отметил госсекретарь США.
8 июля президент США Дональд Трамп на заседании кабмина в Белом доме заявил, что отношения между США и Китаем в последнее время улучшились, и Пекин по отношению к Вашингтону действует в торговой сфере справедливо.