ԵՄ-ն Հայաստանին ու Ադրբեջանին խրախուսում է հնարավորինս շուտ ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրը
Եվրամիությունը Հայաստանին և Ադրբեջանին խրախուսում է հնարավորինս շուտ ստորագրել և վավերացնել խաղաղության համաձայնագիրը։
«Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ այս մասին ասել է Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով մամուլի խոսնակ Անիտա Հիպերը՝ անդրադառնալով հուլիսի 10-ին Աբու Դաբիում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպմանը։
«Եվրամիությունը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև հուլիսի 10-ին Աբու Դաբիում կայացած հանդիպումը: ԵՄ-ն վճռականորեն աջակցում է երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։ Ինչպես նշվել էր ավելի վաղ, մենք ողջունել ենք խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախագծի շուրջ բանակցությունների ավարտը 2025 թվականի մարտին: Սա կարևոր քայլ է տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և անվտանգության հասնելու ուղղությամբ։
Մենք խրախուսում ենք երկու կողմերին էլ հնարավորինս շուտ ստորագրել և վավերացնել խաղաղության համաձայնագրի նախագիծը: ԵՄ-ն պատրաստ է տրամադրել լրացուցիչ աջակցություն և փորձագիտական խորհրդատվություն, եթե կողմերը դա խնդրեն»,- նշել է Անիտա Հիպերը։

EU encourages Armenia and Azerbaijan to sign peace deal as soon as possible
The EU encourages Armenia and Azerbaijan to proceed with the signing and ratification of the peace agreement as soon as possible, the lead spokesperson of the EU for Foreign Affairs and Security Policy Anitta Hipper said following the Pashinyan-Aliyev meeting in Abu Dhabi.
“The EU welcomes the meeting between the leaders of Armenia and Azerbaijan in Abu Dhabi on 10 July,” Hipper told Armenpress in response to a query. “The EU strongly supports the normalisation process between the two countries. As indicated earlier, we welcomed the finalisation of the negotiations on the draft agreement on Peace and Establishment of Interstate Relations in March 2025. It is an important step towards lasting peace and security in the region. We encourage both sides to proceed with the signing and ratification of the draft peace agreement as soon as possible. The EU stands ready to provide additional support and expertise, should the sides request it.”