ԱՄՆ-ն արձագանքել է ապաշրջափակման վերաբերյալ Երևանին և Բաքվին առաջարկ ներկայացնելու լուրերին
ԱՄՆ պետքարտուղարությունն արձագանքել է լուրերին այն մասին, թե ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի կողմից Հայաստանին և Ադրբեջանին առաջարկ է ներկայացվել Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ։
«Միացյալ Նահանգներն աջակցում է Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերին: Մենք կիսվելու որևէ ինֆորմացիա չունենք մամուլի hրապարակումների վերաբերյալ»,- «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ նշել են պետքարտուղարության մամուլի ծառայությունից։
Ավելի վաղ Քարնեգի հիմնադրամի վերլուծաբան Օլեսյա Վարդանյանը՝ հղում անելով երկու օտարերկրյա դիվանագետների, նշել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը Երևանին ու Բաքվին առաջարկ է ներկայացրել Ադրբեջանը Հայաստանի տարածքով Նախիջևանի հետ կապող ճանապարհի մասին։
Ըստ այդ աղբյուրների՝ ամերիկյան առաջարկը նման է տարիներ առաջ Եվրամիության կողմից շրջանառված տարբերակին, որի հիմքում 2008-ի պատերազմից հետո Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև համաձայնեցված ծրագիրն էր։ Դրանով կողմերը նախատեսում էին Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի վիճելի շրջաններով անցնող երթուղիների կառավարումը հանձնել շվեյցարական մի անկախ ընկերության, որը պարտավորվելու էր հետո լոգիստիկ տվյալները փոխանցել շահագրգիռ բոլոր կողմերին։

США отреагировали на сообщения о предложении Еревану и Баку по разблокированию коммуникаций
Госдепартамент США отреагировал на сообщения о том, что администрация президента США Дональда Трампа представила Армении и Азербайджану предложение о разблокировании коммуникаций на Южном Кавказе.
«Соединённые Штаты поддерживают усилия по укреплению мира и стабильности на Южном Кавказе. У нас нет информации, которой мы могли бы поделиться относительно публикаций в прессе», - говорится в ответе представителя пресс-службы Госдепартамента, сообщает «Арменпресс».
Ранее аналитик Фонда Карнеги Олеся Варданян, ссылаясь на двух иностранных дипломатов, отметила, что администрация президента США Дональда Трампа представила Еревану и Баку предложение о дороге, соединяющей Азербайджан с Нахиджеваном через территорию Армении.
По данным этих источников, американское предложение похоже на версию, распространённую Европейским союзом несколько лет назад и основанную на плане, согласованном между Россией и Грузией после войны 2008 года. Согласно ему, стороны планировали передать управление маршрутами, проходящими через спорные регионы Абхазии и Южной Осетии, независимой швейцарской компании, которая затем взяла бы на себя обязательство передавать логистические данные всем заинтересованным сторонам.