Աբու Դաբիում մեկնարկել է Փաշինյան֊Ալիև հանդիպումը
Աբու Դաբիում մեկնարկել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը։
Հայկական կողմից հանդիպմանը մասնակցում են նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, փոխվարչապետ, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հանձնաժողովի նախագահ Մհեր Գրիգորյանը և ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Ադրբեջանական կողմից հանդիպմանը ներկա են Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը, փոխվարչապետ Ադրբեջան-Հայաստան սահմանազատման հանձնաժողովի նախագահ Շահին Մուստաֆաևը, Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևը, Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարություններով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը։
Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Աիլիևի հանդիպումն կայանում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի շրջանակներում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Աբու Դաբի էր ժամանել հուլիսի 9-ին։ ՀՀ վարչապետը հուլիսի 9-ին հանդիպել էր Արաբական Միացյալ Էմիրությունների նախագահ, շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ Ալ Նահյանի հետ։

The meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev has begun in Abu Dhabi, the Armenian PM’s spokesperson, Nazeli Baghdasaryan, has announced.
The meeting is being held as part of the Armenian-Azerbaijani peace process.
Top government officials are taking part in the meeting from both sides.
The Armenian delegation includes FM Ararat Mirzoyan, Secretary of the Security Council Armen Grigoryan, Deputy PM and head of the border delimitation commission Mher Grigoryan, as well as Vice Speaker of Parliament and special representative for normalization with Turkiye Ruben Rubinyan.
The Azerbaijani delegation includes FM Jeyhun Bayramov, Deputy PM and head of the border delimitation commission Shahin Mustafayev, Azeri presidential aide Hikmat Hajiyev and special presidential envoy Elchin Amirbekov.
PM Pashinyan arrived in Abu Dhabi on July 9 and held a meeting with UAE President Mohamed bin Zayed Al Nahyan.