Թեհրանը պատրաստ է վերսկսել Վաշինգտոնի հետ բանակցությունները. Փեզեշքիան
Իրանը պատրաստ է վերսկսել բանակցությունները Միացյալ Նահանգների հետ, սակայն կա վստահության խնդիր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը ամերիկացի լրագրող Թաքեր Կառլսոնին տված հարցազրույցում, որը հրապարակվել է նրա YouTube-յան ալիքում։
«Ես հավատացած եմ, որ մենք հեշտությամբ կարող ենք լուծել ԱՄՆ-ի հետ մեր տարաձայնությունները և հակասությունները երկխոսության և բանակցությունների միջոցով», - ասել է Փեզեշքիանը։
Նա հավելել է, որ միջազգային օրենքը հիմք կհանդիսանար համաձայնագրի համար, որով կհարգվեին իրանցի ժողովրդի իրավունքները, սակայն, ըստ Փեզեշքիանի, Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ոչնչացրեց դիվանագիտական ջանքերը։
«Մենք խնդիր չենք տեսնում բանակցությունների վերսկսման մեջ: Բայց մինչ այդ պետք է հիշեցնեմ, որ ոչ միայն իմ երկրի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի դեմ սիոնիստական վարչակարգի՝ Իսրայելի վայրագությունների պատճառով մենք այժմ կանգնած ենք ճգնաժամի առաջ, մարդիկ կանգնած են ճգնաժամի առջև, որը պետք է հաղթահարեն….», - ասել է Իրանի նախագահը՝ հիշեցնելով, որ իսրայելական հարվածներից բազմաթիվ անմեղ մարդիկ են զոհվել։
Նա նշել է, որ բանակցությունների վերսկսման համար կա մեկ պայման՝ վստահությունը։
«Ինչպե՞ս ենք մենք կրկին վստահելու Միացյալ Նահանգներին։ Մենք կվերադառնանք բանակցություններին, բայց հետո ինչպե՞ս կարող ենք վստահ լինել, որ բանակցությունների ընթացքում Իսրայելի ռեժիմին թույլ չեն տա կրկին հարձակվել մեզ վրա», - նշել է Իրանի նախագահը։
Հարցազրույցի ընթացքում Փեզեշքիանը կրկնել է, որ Իրանը երբեք չի ձգտել միջուկային զենք ունենալ և բանակցում էր ԱՄՆ-ի հետ, երբ Իսրայելը հունիսի 13-ին սկսեց հարվածել իր միջուկային օբյեկտներին, որից հետո նրան միացավ նաև ԱՄՆ-ն։ Իրանի նախագահը նշել է, որ ԱՄՆ-ի հարվածներից հետո միջուկային օբյեկտները և այնտեղ գտնվող սարքավորումների մեծ մասը լրջորեն վնասվել են, հետևաբար, իրենք չեն կարող գնահատել այդ վնասը։

Тегеран готов возобновить переговоры с Вашингтоном, но есть проблема доверия - Пезешкиан
Иран готов возобновить переговоры с США, но есть проблема доверия. Как сообщает «Арменпресс», об этом президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил в интервью американскому журналисту Такеру Карлсону, которое было опубликовано на его канале YouTube.
«Я считаю, что мы можем легко разрешить наши разногласия и противоречия с США путем диалога и переговоров», — сказал Пезешкиан.
Он добавил, что международное право стало бы основой для соглашения, которое уважало бы права иранского народа, но, по словам Пезешкиана, премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху разрушил дипломатические усилия.
«Мы не видим проблемы в возобновлении переговоров. Но перед этим я должен напомнить, что не только из-за зверств сионистского режима Израиля против моей страны, но и против всего региона мы сейчас столкнулись с кризисом, люди столкнулись с кризисом, который они должны преодолеть...», - сказал президент Ирана, напомнив, что в результате израильских ударов погибло много невинных людей.
Он отметил, что есть одно условие для возобновления переговоров - доверие.
«Как мы снова будем доверять Соединенным Штатам? Мы вернемся к переговорам, но тогда как мы можем быть уверены, что в ходе переговоров израильскому режиму не позволят снова напасть на нас?» - отметил президент Ирана.
В ходе интервью Пезешкиан повторил, что Иран никогда не стремился обладать ядерным оружием и вел переговоры с США, когда Израиль начал наносить удары по его ядерным объектам 13 июня, после чего к ним присоединились США. Президент Ирана отметил, что после ударов США ядерные объекты и большая часть оборудования там были серьезно повреждены, поэтому они не могут оценить ущерб.