ԵԽ պատգամավորն Ադրբեջանից հստակ հանձնառություն է ակնկալում Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման հարցում
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Նատալի Լուազոն իր աջակցությունն է հայտնում Հայաստանի ջանքերին Ադրբեջանի հետ խաղաղության հասնելու ուղղությամբ՝ ակնկալելով նույնական մոտեցում նաև Բաքվի կողմից։
ԵԽ պատգամավորն այս մասին նշել է «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում՝ խոսելով Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման և հարաբերությունների կարգավորման շուրջ համաձայնագրի տեքստի դրույթների վերջնականացման վերաբերյալ կողմերի արած հայտարարությունների և այդ համաձայնագրի՝ հնարավորինս շուտ ստորագրման անհրաժեշտության մասին։
Զրույցի ընթացքում ԵԽ պատգամավորը կարևոր հանգրվան է համարել Երևանի ու Բաքվի միջև խաղաղության հաստատմանն ուղղված համաձայնագրի վերջնականացումը։
«Ես վճռականորեն աջակցում եմ Հայաստանի իշխանությունների կողմից խաղաղության օգտին ձեռնարկվող շարունակական ջանքերին։ Ադրբեջանի հետ ձեռք բերված համաձայնագիրը շատ կարևոր հանգրվան է։ Ես ակնկալում եմ Բաքվի կողմից հստակ հանձնառություն՝ գործընթացն ավարտին հասցնելու և համաձայնեցված խաղաղության պայմանագիրը ստորագրելու համար»,-շեշտել է Նատալի Լուազոն։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը մարտի 13-ին հայտարարել են, որ վերջնական համաձայնության են հասել խաղաղության համաձայնագրի նախագծի տեքստի շուրջ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ պատրաստ է Բաքվի հետ քննարկումներ սկսել համաձայնագրի ստորագրման ժամկետների և վայրի վերաբերյալ։ Բազմաթիվ երկրներ արդեն ողջունել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնության ձեռքբերումը խաղաղության համաձայնագրի տեքստի շուրջ և հույս են հայտնել, որ այն կստորագրվի հնարավորինս շուտ։Ադրբեջանը դրանից հետո սկսել է նոր նախապայմաններ ներկայացնել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման համար։ Ադրբեջանական կողմը շարունակում է կեղծ պնդումները, թե Հայաստանի Սահմանադրությունը իբր տարածքային պահանջներ է պարունակում Ադրբեջանի նկատմամբ՝ շեշտելով, որ Հայաստանի Սահմանադրությունը պետք է փոխվի։ Ադրբեջանը նաև պնդում է, որ հարկավոր է լուծարել ԵԱՀԿ Մինսկի խումբ։ Հայաստանի վարչապետը բազմիցս հայտարարել և հիմնավորել է, որ ՀՀ Սահմանադրությունը որևէ երկրի նկատմամբ տարածքային պահանջներ չի պարունակում։ ՀՀ վարչապետն Ադրբեջանին առաջարկել է խաղաղության համաձայնագիրը ու Մինսկի խումբը լուծարելու դիմումը ստորագրել միաժամանակ։
Լուազոն անդրադարձ է կատարել նաև Հայաստանի ու Եվրամիության միջև հարաբերությունների խորացմանն ու երկխոսության օրակարգի ընդլայնմանը և այդ համատեքստում հունիսի 29-30-ը Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի՝ Հայաստան կատարած այցին։
«Հայաստանը և Եվրոպական Միությունն ակնհայտորեն ամրապնդում են հարաբերությունները։ Նրանք դա անում են, քանի որ երկու կողմն էլ մեծապես աջակցում են ամուր գործընկերությանը։ Սա ժողովուրդների կամքով պայմանավորված դիվանագիտական քայլի հազվագյուտ և հստակ օրինակ է։ Կայա Կալասի այցը Երևան այս միտման բնական հետևանքն է»,-ընդգծել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորը։
Հունիսի 29-30-ը Հայաստան էր այցելել Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը։ Այցի ընթացքում Հայաստանն ու Եվրամիությունը հայտնեցին գործընկերության նոր օրակարգի շուրջ բանակցությունների ավարտի մասին։

MEP expects clear commitment from Azerbaijan on signing peace agreement with Armenia
Member of the European Parliament Nathalie Loiseau has voiced support for Armenia’s efforts to achieve peace with Azerbaijan and expressed hope for a similar approach from the Azerbaijani side.
In an interview with Armenpress, Loiseau commented on recent statements by both parties regarding the finalization of the provisions of the Armenia-Azerbaijan peace agreement and the need to sign it as soon as possible. She described the finalization of the agreement as an important milestone.
“I strongly support the Armenian authorities sustained efforts in favor of peace. The agreement reached with Azerbaïjan is a very important milestone. I expect a clear commitment from Baku to finalize the process and to sign the agreed peace treaty,’’ Loiseau said.
Armenia and Azerbaijan announced on March 13 that they had reached an agreement on the text of the peace treaty. Following the announcement, Armenia proposed initiating consultations with Azerbaijan to determine the date and venue for signing the agreement.
Numerous countries have welcomed the agreement and expressed hope that it would be signed as soon as possible.
However, Azerbaijan has introduced new preconditions. Baku continues to falsely claim that the Armenian Constitution contains territorial claims against Azerbaijan and insists on constitutional amendments as a prerequisite. Additionally, Azerbaijan demands the dissolution of the OSCE Minsk Group prior to signing the peace agreement.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has repeatedly stated and substantiated that the Constitution of the Republic of Armenia contains no territorial claims against any country. He has proposed that the peace agreement and the application to dissolve the Minsk Group be signed simultaneously.
Loiseau also addressed the deepening of Armenia–European Union relations and the expansion of the dialogue agenda. In this context, she highlighted the  visit of the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, Kaja Kallas, to Armenia June 29–30.
“Armenia and the European Union are clearly strengthening their relations. They do it because people from both sides are very supportive of a strong partnership. This is a rare and clear example of a diplomatic move triggered by the will of the peoples. Kaja Kallas’ visit to Yerevan is a natural consequence of this trend,” she said.
During the visit, Armenia and the European Union announced the completion of negotiations on a new Partnership Agenda.