Անհրաժեշտության դեպքում Թրամփը պատրաստ է հանդիպել Իրանի ներկայացուցիչների հետ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում մասնակցել Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև բանակցություններին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է հուլիսի 3-ին Մերիլենդի «Էնդրյուս» ռազմակայանում լրագրողների հետ զրույցում, որի տեսանյութը տարածել է LiveNOW from FOX-ը։
Սպիտակ տան ղեկավարի խոսքով՝ Իրանը ցանկանում է երկխոսություն սկսել իր հետ։ Նա նշել է, որ Միացյալ Նահանգները նպատակ չի հետապնդում վնասել Իրանին։ Թրամփի խոսքով՝ հակամարտության հետևանքով սպառվել են ինչպես Իսրայելի, այնպես էլ Իրանի ուժերը։ Սակայն, ըստ Թրամփի, հատկապես տուժել է Իրանը։
«Եվ ես կարծում եմ՝ նրանք (Իրանը) ցանկանում են հանդիպել։ Այսինքն՝ ես գիտեմ, որ նրանք  ցանկանում են հանդիպել, և անհրաժեշտության դեպքում ես դա կանեմ», - ասել է Թրամփը։
Նա հավելել է, որ Իրանի հետ բանակցությունների գործընթացում ներգրավված է իր հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը, որը «ֆանտաստիկ աշխատանք» է կատարել։
Axios լրատվական հարթակն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Ուիթքոֆի հանդիպումը Իրանի ներկայացուցիչների հետ միջուկային համաձայնագրի շուրջ կկայանա հաջորդ շաբաթ Նորվեգիայի մայրաքաղաք Օսլոյում։ ԱՄՆ բանագնացը նախատեսում է հանդիպել Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչիի հետ։

При необходимости Трамп готов встретиться с представителями Ирана
Президент США Дональд Трамп заявил, что готов участвовать в переговорах между Вашингтоном и Тегераном в случае необходимости. Как передает “Арменпресс”, он сказал об этом журналистам на военной базе Эндрюс в Мэриленде. Видеозапись беседы распространил LiveNOW from FOX.
По словам главы Белого дома, Иран хочет начать с ним диалог. Он отметил, что США не стремятся навредить Ирану. По словам Трампа, в результате конфликта истощены силы как Израиля, так и Ирана. Хотя, по мнению Трампа, больше пострадал Иран.
“Я имею в виду, я знаю, что они (Иран) хотят встретиться, и, если это необходимо, я сделаю это”, - сказал Трамп.
Он добавил, что в переговорах с Ираном участвует его спецпредставитель Стив Уиткофф, который проделал “колоссальную работу”.
Ранее Axios сообщил, что встреча Уиткоффа с представителями Ирана по ядерной сделке состоится на следующей неделе в столице Норвегии Осло. Спецпредставитель США планирует встретиться с министром иностранных дел Ирана Аббасом Арагчи