Հայաստանի և Բելգիայի ԱԳ նախարարությունները Երևանում քաղաքական խորհրդակցություններ են անցկացրել
Երևանում տեղի են ունեցել քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի Հանրապետության և Բելգիայի Թագավորության արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև։ Խորհրդակցությունները վարել են ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և Բելգիայի ԱԳ նախարարության երկկողմ հարաբերությունների գլխավոր տնօրեն Բիրգիտ Սթիվենսը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳ նախարարությունից հայտնում են, որ կողմերը քննարկել են Հայաստան-Բելգիա երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ՝ երկուստեք ընդգծելով բազմոլորտ համագործակցությունն ընդլայնելու պատրաստակամությունը: Վահան Կոստանյանն ընդգծել է երկկողմ հարաբերությունները ռազմավարական նոր ուղղություններով հարստացնելու կարևորությունը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ընդգրկուն և հավակնոտ օրակարգի խորացման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին, արձանագրել միջազգային հարթակներում ձևավորված ակտիվ փոխգործակցությունը։
Վահան Կոստանյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան և Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացների ներկա ընթացքը՝ ընդգծելով հարևանների հետ հարաբերությունները կարգավորելու հարցում Հայաստանի քաղաքական կամքը:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի վերաբերյալ:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում 2026թ. կայանալիք Կենսաբանական բազմազանության մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) և Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներին:

On July 2, in Yerevan, political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and the Kingdom of Belgium were held, the Foreign Ministry said in a press release. The consultations were chaired by Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia Vahan Kostanyan and Director General of Bilateral Relations of the Belgian Ministry of Foreign Affairs Birgit Stevens.
The sides disuessed a wide range of issues on the Armenia-Belgium bilateral agenda, emphasizing their willingness to expand multi-faceted cooperation. Deputy Minister Vahan Kostanyan stressed the importance of enriching bilateral relations with new strategic directions.
The interlocutors touched upon the ongoing steps to deepen the comprehensive and ambitious agenda of the Armenia-EU partnership and noted the active cooperation on international platforms.
Deputy Minister Vahan Kostanyan briefed the current status of the Armenia-Azerbaijan and Armenia-Turkey normalization processes, emphasizing Armenia's political will to normalize relations with its neighbors.
During the meeting, views were exchanged on a number of issues on the regional and international agenda.
The preparatory works for the 17th meeting of the Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17) and the 8th Summit of the European Political Community, to be held in Yerevan in 2026, were also discussed.