Հայաստանի և Բելգիայի ԱԳ նախարարությունները Երևանում քաղաքական խորհրդակցություններ են անցկացրել
Երևանում տեղի են ունեցել քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի Հանրապետության և Բելգիայի Թագավորության արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև։ Խորհրդակցությունները վարել են ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և Բելգիայի ԱԳ նախարարության երկկողմ հարաբերությունների գլխավոր տնօրեն Բիրգիտ Սթիվենսը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳ նախարարությունից հայտնում են, որ կողմերը քննարկել են Հայաստան-Բելգիա երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ՝ երկուստեք ընդգծելով բազմոլորտ համագործակցությունն ընդլայնելու պատրաստակամությունը: Վահան Կոստանյանն ընդգծել է երկկողմ հարաբերությունները ռազմավարական նոր ուղղություններով հարստացնելու կարևորությունը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ընդգրկուն և հավակնոտ օրակարգի խորացման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին, արձանագրել միջազգային հարթակներում ձևավորված ակտիվ փոխգործակցությունը։
Վահան Կոստանյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան և Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացների ներկա ընթացքը՝ ընդգծելով հարևանների հետ հարաբերությունները կարգավորելու հարցում Հայաստանի քաղաքական կամքը:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի վերաբերյալ:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում 2026թ. կայանալիք Կենսաբանական բազմազանության մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) և Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներին:

В Ереване прошли политические консультации МИД Армении и Бельгии
В Ереване прошли политические консультации между МИД Республики Армения и Королевства Бельгия. Консультации вели заместитель министра иностранных дел РА Ваан Костанян и генеральный директор по двусторонним связям МИД Бельгии Биргит Стивенс.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на МИД РА, стороны обсудили широкий круг вопросов двусторонней повестки Армения-Бельгия, подчеркнув готовность сторон к расширению многопрофильного сотрудничества. Ваан Костанян подчеркнул важность обогащения двусторонних отношений новыми стратегическими направлениями.
Собеседники коснулись шагов, предпринимаемых для углубления всеобъемлющей и амбициозной повестки партнерства Армения-ЕС, а также отметили активное взаимодействие, сформировавшееся на международных площадках.
Ваан Костанян представил собеседнику текущее состояние процессов нормализации отношений Армения-Азербайджан и Армения-Турция, подчеркнув политическую волю Армении в нормализации отношений со своими соседями.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по ряду вопросов региональной и международной повестки дня.
Была затронута тема подготовительной работы к 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (КС-17) и 8-му саммиту Европейского политического сообщества, которые пройдут в Армении в 2026 году.