Իրանական ծագման որոշ ապրանքներ Հայաստան կներմուծվեն առանց մաքսատուրքի՝ համապատասխան լիցենզիայի առկայության դեպքում
Հայաստանի կառավարությունը սահմանվում է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից ներմուծվող իրանական ծագում ունեցող առանձին տեսակի գյուղատնտեսական ապրանքների ներմուծման ծավալները, կիրառվելու է սակագնային քվոտա, ինչպես նաև սահմանվում են ներմուծման լիցենզավորման ընթացակարգերը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ որոշումն հաստատվել է կառավարության հուլիսի 3-ի հերթական նիստում։
Որոշումը պայմանավորված է ԵԱՏՄ–Իրան ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու հետ։ Համաձայնագիրը, որն ուժի մեջ է մտել 2025 թվականի մայիսի 15-ից, նախատեսում է մի շարք ապրանքատեսակների նկատմամբ կիրառել սակագնային արտոնություններ, այդ թվում՝ քվոտաներ որոշակի ծավալների համար։
Նախագծով սահմանվում է, որ 2025 թվականի ընթացքում իրանական ծագում ունեցող առանձին տեսակի ապրանքների ներմուծումը Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից թույլատրվում է 0 տոկոս ներմուծման մաքսատուրքի դրույքաչափի կիրառման պայմանով` լիցենզիայի առկայության դեպքում։
Որոշման նպատակներն են իրանական որոշ ապրանքների ներմուծման ծավալների վերահսկումն ու բաշխումը, ԵԱՏՄ համաձայնագրի դրույթների իրագործումը, ներմուծման լիցենզավորման կարգի հստակեցումը՝ մեկանգամյա և գլխավոր լիցենզիաների ձևերի հաստատմամբ։
Հաշվի առնելով ԵԱՏՄ օրենսդրական պահանջները՝ սակագնային քվոտաների ներքո ապրանքների ներմուծման լիազոր մարմինը կդառնա ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը։ Վերջինս կիրականացնի նաև լիցենզիաների տրամադրումն ու վերահսկողությունը։

Некоторые иранские товары будут ввозиться в Армению без таможенных пошлин при наличии соответствующей лицензии
Правительство Армении устанавливает объемы импорта некоторых видов сельскохозяйственной продукции иранского происхождения, импортируемой из Исламской Республики Иран. К ним будет применяться тарифная квота, также устанавлены процедуры лицензирования импорта.
Как передает “Арменпресс”, решение одобрено на очередном заседании правительства 3 июля.
Решение обусловлено вступлением в силу Соглашения о свободной торговле ЕАЭС-Иран. Соглашение, вступившее в силу 15 мая 2025 года, предусматривает применение тарифных преференций на ряд товаров, в том числе квот на определенные объемы.
Проект предусматривает, что в течение 2025 года импорт некоторых видов продукции иранского происхождения из Исламской Республики Иран допускается с применением ставки ввозной таможенной пошлины 0% при наличии лицензии.
Целями решения являются контроль и распределение объемов импорта отдельных иранских товаров, реализация положений Договора о ЕАЭС, уточнение порядка лицензирования импорта путем утверждения форм разовых и генеральных лицензий.
С учетом требований законодательства ЕАЭС уполномоченным органом по импорту товаров по тарифным квотам будет Министерство экономики Республики Армения. Оно же будет выдавать и контролировать лицензии.