ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց էներգետիկ ոլորտում կանխարգելիչ միջամտության իրավական հիմքեր ստեղծող նախագիծը
Ազգային ժողովը հուլիսի 2-ին առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացրած օրենսդրական փաթեթը, որը փոփոխություններ է նախատեսում «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» և «Էներգետիկայի մասին» օրենքներում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ օրինագծերի փաթեթին կողմ քվեարկեց 60 պատգամավոր, դեմ՝ 30։
Փաթեթի հիմնական նպատակը էներգետիկ ոլորտում պետական միջամտության կանխարգելիչ իրավական մեխանիզմների ներդրումն է։ Օրինագծերը ԱԺ-ում ներկայացրել էր պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը։
Նա ընդգծել էր, որ ներկայում պետական կառույցները կարող են արձագանքել միայն արդեն արձանագրված խախտումներին, իսկ օրենքով չկան այնպիսի լիազորություններ, որոնք թույլ կտան խախտումները կանխել նախքան դրանց դրսևորվելը։
«Էներգետիկ համակարգի անվտանգությունն ու հուսալիությունը ազգային անվտանգության կարևոր բաղադրիչ են։ Պետք է ապահովել կանխարգելիչ միջամտության արդյունավետ լծակներ՝ հանրային շահերն ու սպառողների իրավունքները պաշտպանելու համար»,– ասել էր Վարդանյանը։
Նախագծով նախատեսվում է սահմանել, որ եթե լիցենզավորված կազմակերպության գործունեությունն ունի բարձր ռիսկայնություն, կառավարության լիազոր մարմինը կարող է հաղորդում ներկայացնել, հնարավոր դարձնել կանխարգելիչ միջոցների կիրառումը մինչ վարույթի հարուցումը, հստակեցնել այդ միջոցների տեսակները, կիրառման կարգը և իրավաչափության պայմանները։
Վարդանյանը նշել էր, որ նման մեխանիզմներ կիրառվում են նաև տարբեր երկրներում՝ հանրային ծառայությունների անխափանությունը և ռազմավարական ենթակառուցվածքները պաշտպանելու նպատակով։
Հունիսի 26-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում հայտարարել էր «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի պետականացման գործընթացի մեկնարկի մասին՝ շեշտելով կառավարման արդյունավետության բարձրացման անհրաժեշտությունը։ Նրա խոսքով՝ ապագայում նախատեսվում է ՀԷՑ-ի բաժնետոմսերն հասանելի դարձնել քաղաքացիների համար՝ ապահովելով համասեփականատիրության մոդել։
Ի պատասխան՝ ՀԷՑ-ի գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դավիթ Ղազինյանը հայտարարել էր, որ ընկերությունը պատրաստվում է իրավական ճանապարհով վիճարկել պետականացման գործընթացը։ Նա նշել էր, որ ՀԾԿՀ-ն երբևէ չի ակնարկել լիցենզիայի դադարեցման վերաբերյալ, և հավելել, որ 2023 թվականի ներդրումային ծրագիրը իրականացվել է 91.8 տոկոսով, իսկ համակարգի արդյունավետությունը՝ զգալիորեն բարելավվել։

НС Армении принял в первом чтении законопроект, создающий правовую основу для превентивного вмешательства в сферу энергетики
Национальное Собрание Армении 2 июля приняло в первом чтении представленный фракцией «Гражданский договор» законодательный пакет, предусматривающий внесение изменений в законы «Об органе по регулированию общественных услуг» и «Об энергетике».
По сообщению «Арменпресс», за пакет законопроектов проголосовали 60 депутатов, против — 30.
Основной целью пакета является внедрение превентивных правовых механизмов государственного вмешательства в сферу энергетики. Законопроекты представил председатель постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян.
Он подчеркнул, что в настоящее время государственные структуры могут реагировать только на уже зафиксированные нарушения, а в законе нет таких полномочий, которые позволяли бы предотвращать нарушения до их совершения.
«Безопасность и надежность энергосистемы являются важной составляющей национальной безопасности. Необходимо обеспечить эффективные рычаги превентивного вмешательства для защиты общественных интересов и прав потребителей», — сказал Варданян.
Законопроект предусматривает установление того, что в случае, если деятельность лицензированной организации носит высокорисковый характер, уполномоченный орган правительства может представить отчет, сделать возможным применение превентивных мер до возбуждения дела, разъяснить виды этих мер, порядок их применения и условия законности.
Варданян отметил, что аналогичные механизмы также используются в разных странах для защиты непрерывности общественных услуг и стратегических инфраструктур.
26 июня премьер-министр РА Никол Пашинян на заседании правительства объявил о начале процесса национализации ЗАО «Электрические сети Армении», подчеркнув необходимость повышения эффективности управления. По его словам, в дальнейшем планируется сделать акции ЭСА доступными для граждан, обеспечив модель совладения.
В ответ исполняющий обязанности генерального директора ЭСА Давид Казинян заявил что компания готовится юридически оспорить процесс национализации. Он отметил, что Комиссия по регулированию государственных услуг РА никогда не намекала на прекращение действия лицензии, и добавил, что инвестиционная программа 2023 года выполнена на 91,8 процента, а эффективность системы существенно повысилась.