Միրզոյանն ու Արաղչին քննարկել են երկկողմ հարաբերությունները և տարածաշրջանային վերջին զարգացումները
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչիի միջև հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել, որի ընթացքում իրանցի նախարարն իր հայ գործընկերոջը շնորհակալություն է հայտնել Իսրայելի կողմից Իսլամական Հանրապետության դեմ հարձակման ժամանակ Երևանի դիրքրոշման և ցուցաբերած աջակցության համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է իրանական Tasnim լրատվականը՝ ներկայացնելով ԱԳ նախարարների զրույցի մանրամասները։
Հաղորդվում է, որ հեռախոսազրույցում Իրանի ԱԳ նախարարը, շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանի կառավարությանն իր դիրքորոշումների համար, գնահատել է Հայաստանի կառավարության ջանքերն ու օգնությունը՝ Իրանի դեմ սանձազերծված 12-օրյա պատերազմի ընթացքում Իրանի քաղաքացիների հյուպատոսական հարցերը հեշտացնելու համար։
Իրանական լրատվամիջոցի փոխանցմամբ՝ հեռախոսազրույցի ընթացքում նախարարները քննարկել և մտքեր են փոխանակել երկկողմ հարաբերությունների և տարածաշրջանային վերջին զարգացումների վերաբերյալ։
Նշվում է, որ Աբբաս Արաղչին խստորեն դատապարտել է Իսրայելի և Միացյալ Նահանգների  կողմից  Իրանի վրա հարձակողական գործողությունները։
Արաղչին ընդգծել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը միջազգային կազմակերպություններում լրջորեն հետապնդում է իր դեմ ագրեսիայի համար փոխհատուցում ստանալու իր իրավունքը։
Նշվում է նաև, որ Արարատ Միրզոյանը ողջունել է ռազմական գործողությունների դադարեցումը, որը կհանգեցնի տարածաշրջանում կայունության և լարվածության նվազմանը՝ հերթական անգամ դատապարտելով Իրանի դեմ ագրեսիվ գործողությունները։

A phone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Ararat Mirzoyan and the Minister of Foreign Affairs of Iran, Abbas Araghchi.
According to Iran’s Tasnim news agency, Araghchi thanked Mirzoyan for Yerevan’s position and support during the Israeli attack on Iran.
During the call, the Iranian Foreign Minister expressed gratitude to the Armenian government for its stance and appreciated its efforts in providing consular services to Iranian citizens during the 12-day war against Iran.
According to Tasnim, the ministers discussed and exchanged views on bilateral relations and recent regional developments.
Araghchi strongly condemned the aggressive actions of Israel and the United States against Iran. He noted that the Islamic Republic of Iran is seriously pursuing its right to receive compensation for the aggression in international organizations.
For his part, Foreign Minister Mirzoyan welcomed the cessation of military operations, which he said would contribute to regional stability and the reduction of tensions.