ՀՀ վարչապետը հայտարարել է, որ դեռևս մեկ ու կես ամիս առաջ է հանձնարարել ՀԷՑ-ի նկատմամբ ֆինանսական հատուցման մեխանիզմներ ներդնել
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ դեռևս մեկ ամիս առաջ է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանին հանձնարարել՝ խախտումների պատճառով ՀԷՑ-ի նկատմամբ ֆինանսական հատուցման մեխանիզմներ ներդնել:
«Տվյալ հանձնարարականը տվել եմ 2025 թվականի մայիսի 20-ին։ Այդ հանձնարարականի մասին իմացել են, չէին կարող չիմանալ ՀԷՑ-ում եւ որոշել են «կանգնել եկեղեցու կողքին»»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետն այդ մասին գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում՝ որպես հիշեցում հրապարակելով 2025 թվականի մայիսի 20-ին իրավասու մարմիններին իր տված հանձնարարականը:
«Հարգելի գործընկերներ, քիչ առաջ Հայաստանի պատմության թանգարանում էի եւ էլեկտրականությունն անջատվեց։
Ասվածս չափազանցություն չհամարեք․ վերջին շրջանում չի եղել մի որեւէ այցելություն, որտեղ հոսանքը կամ գնացած չլինի, կամ ընթացքում չգնա։ Դպրոցներ, մանկապարտեզներ, մշակույթի տներ, հյուրանոցներ, ռեստորաններ։ Սեփական աչքով եմ տեսել։
Սա էներգետիկ ճգնաժամ է։ Ինձ հարկավոր չեն բացատրություններ, ինձ հարկավոր են պատժամիջոցներ կոնկրետ ՀԷՑ–ի նկատմամբ։
Ժողովրդին տված վնասը պետք է հատուցվի։ Ասեք՝ ինչպես։ Խնդրում եմ թեման չցրել։ Եթե ցրեցիք, գնալու ենք ՀԷՑ–ի ազգայնացման։ Ամբողջական եւ կտրուկ։
Ֆինանսական հատուցման մեխանիզմներ պետք է ներդրվեն։ Պարոն Խուդաթյան, կոնկրետ առաջարկներ տվեք։ Ժամկետը՝ 1 ամիս»,- նշված է վարչապետի հանձնարարականում:

Prime Minister Nikol Pashinyan said on July 1 that he had instructed the Minister of Infrastructure over a month ago to establish a mechanism for financial compensation against the country’s electric utility, ENA.
“I issued the instruction on May 20, 2025. The ENA was aware of it—they couldn’t have been unaware—and then they chose to ‘stand by the church,’” Pashinyan wrote on Facebook, posting the instructions documents sent to authorized bodies. He implied that this was the reason behind recent remarks by ENA owner and business tycoon Samvel Karapetyan, who expressed support for high-ranking clergymen who are currently accused of illegitimately holding office by authorities.
Karapetyan is currently in pre-trial detention, accused of advocating the overthrow of the government. He denies any wrongdoing.
On June 18, the Prime Minister suggested the idea of nationalizing ENA.
Earlier, Pashinyan accused ENA executives of mismanagement, which he said had nearly triggered an energy crisis in the country. He argued that citizens deserve compensation for damages incurred during frequent power outages.
Subsequently, the government announced a phased strategy to take over control of the national electric utility from the Russian–Armenian billionaire.
The ENA has denied the accusations of mismanagement. It claims that it has been improving its functions.