Լավրովն ավելի լավ է չխառնվի Հայաստանի ներքին գործերին. Արարատ Միրզոյան
Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի Հայաստանյան իրադարձություններին վերաբերող գնահատականները չեն համապատասխանում իրականությանը։ «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան այս մասին հայտարարեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ մամուլի ասուլիսի ընթացքում անդրադառնալով Լավրովի հայտարարությանը։
Արարատ Միրզոյանը շեշտեց, որ Լավրովի օգտագործած ձևակերպումները՝ իբր «իշխանությունների պայքար եկեղեցու դեմ», չեն համապատասխանում իրականությանը։
«Ուզում եմ ասել, որ պարոն Լավրովի տեղեկատվությունը ճիշտ չէ և ամբողջական չէ։ Եթե չեմ սխալվում, պարոն Լավրովն օգտագործել էր «իշխանությունների պայքար եկեղեցու դեմ» ձևակերպումը։ Կրկին պետք է նշեմ, որ նրա տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը։ Հայաստանում չկա իշխանությունների պայքար եկեղեցու դեմ։
Այն, ինչ պարոն Լավրովը, հավանաբար, նկատի ունի, վերաբերում է եկեղեցական որոշ հոգևորականների՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքականությանը խառնվելու, քաղաքական գործընթացներին մասնակցելու, և՝ համաձայն մեր իրավապահ մարմինների, այդ մասնակցությունն իրավական դաշտից դուրս իրականացնելու ցանկությանը՝ մասնավորապես ապօրինի հեղաշրջման փորձերին մասնակցելու կամ դրանք նախաձեռնելու վերաբերյալ։ Պարոն Լավրովն, ավելի լավ է, չխառնվի Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերին և ներքին քաղաքականությանը»,- ընդգծեց նա։
ՀՀ ԱԳ նախարարը նույն հորդորը ուղղեց նաև ՌԴ խորհրդարանականներին և մեդիային։
«Կարծում եմ՝ նրանք պետք է հարգանքով մոտենան Հայաստանի ինքնիշխանությանը և այլևս չխառնվեն մեր ներքին գործերին»,- եզրափակեց նա։
ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների`հունիսի 30-ի նիստից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Հայ Առաքելական եկեղեցու վրա հարձակումները լուրջ մտահոգություն են առաջացնում:

Лаврову лучше не вмешиваться во внутренние дела Армении – глава МИД РА
Оценки событий в Армении главой МИД России Сергеем Лавровым не соответствуют действительности. Об этом в ходе пресс-конференции, отвечая на вопрос Арменпресс, заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян, комментируя  заявление Лаврова.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что формулировки, используемые Лавровым, якобы «борьба власти с церковью», не соответствуют действительности.
«Хочу сказать, что информация господина Лаврова неверна и неполна. Если я не ошибаюсь, господин Лавров использовал формулировку «борьба власти против церкви». Должен еще раз отметить, что его информация не соответствует действительности. Никакой борьбы власти против церкви в Армении нет.
То, что господин Лавров, по-видимому, имеет в виду, касается желания некоторых священнослужителей церкви вмешиваться в политику Республики Армения, участвовать в политических процессах, и, согласно нашим правоохранительным органам, осуществлять это участие вне правового поля, в частности, участвовать или инициировать незаконные попытки государственного переворота. Господину Лаврову лучше не вмешиваться во внутренние дела и внутреннюю политику Республики Армения», — подчеркнул он.
Такое же замечание глава МИД РА адресовал российским парламентариям и медиа.
«Я думаю, они должны с уважением относиться к суверенитету Армении и больше не вмешиваться в наши внутренние дела», — заключил он.
На пресс-конференции, состоявшейся по итогам заседания Совета министров иностранных дел ОДКБ 30 июня, министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что нападки на Армянскую апостольскую церковь вызывают серьезную обеспокоенность.