Հայաստանն ու Եվրամիությունն ավարտել են գործընկերության նոր օրակարգի շուրջ բանակցությունները
Հայաստանն ու Եվրամիությունը հաջողությամբ ավարտել են գործընկերության նոր օրակարգի շուրջ բանակցությունները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Երևանում Եվրամիության արտաքին և անվտանգության քաղաքական հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի հետ հանդիպումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտնեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Ուրախությամբ ցանկանում եմ նշել, որ Հայաստանը և Եվրոպական Միությունը հաջողությամբ ավարտել են գործընկերության նոր օրակարգի շուրջ բանակցությունները։ Սա հավակնոտ փաստաթուղթ է, որը համագործակցության նոր ուղղություններով է համալրելու և առավել խորացնելու է Հայաստան-Եվրամիություն երկկողմ օրակարգը՝ միաժամանակ խթանելով Հայաստանի և Եվրամիության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ կիրարկումը»,- մանրամասնեց Միրզոյանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն արձանագրեց, որ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունները երբեք այսքան ընդգրկուն և սերտ չեն եղել։
ՀՀ ԱԳ նախարարը շնորհակալություն հայտնեց Եվրամիությանը՝ վերջին տարիներին Հայաստանում իրականացրած ծրագրերի և ֆինանսական օժանդակության, ինչպես նաև դժվարին պահերին Հայաստանի կողքին լինելու համար։ «Տեղին է հիշատակել նաև Դիմակայունության  և աճի պլանը, մյուս մեխանիզմները, որտեղ մենք ունենք ակտիվ համագործակցություն»,- ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարը։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan announced on Monday the successful completion of negotiations with the EU on a new partnership agenda.
“I am pleased to announce that Armenia and the EU have successfully completed negotiations on the new partnership agenda,” he said during a joint press conference with the EU’s High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Kaja Kallas.
“This ambitious document will supplement and deepen the Armenia–EU bilateral agenda by introducing new areas of cooperation. At the same time, it will promote the effective implementation of the Armenia–EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement,” Mirzoyan added.
He emphasized that Armenia–EU relations have never been as close and comprehensive as they are now.
Mirzoyan expressed gratitude to the EU for its programs and financial support in recent years, especially during challenging times. He highlighted key initiatives, including the Resilience and Growth Plan and other projects involving Armenia.